«Роса-300» - унікальна плавуча насосна станція

26.04.2019
Поділитися:

 «Роса-300» - унікальна плавуча насосна станція, збудована у 1986 році для забезпечення міста чистою питною водою.

26 квітня, з нагоди річниці катастрофи на Чорнобильській атомній електростанції, начальник Управління експлуатації Дніпровської водопровідної станції ПрАТ «АК «Київводоканал» Анатолій Фурса розповів історію спорудження цього об'єкту, провів екскурсію насосною станцією, показав присутнім комплекс споруд та обладнання у машинному залі.

26 квітня 1986 року, на Чорнобильській АЕС сталася найбільша техногенна катастрофа в історії людства. Вибух реактора призвів до людських жертв, радіаційного забруднення повітря, ґрунту та річкових вод. Одним з найстрашніших наслідків катастрофи могло стати радіонуклідне забруднення води у Дніпрі – річки, з якої  споживає воду дві третини населення України.

Проблема чистої води для Києва в ті дні постала  надзвичайно гостро: водопостачання потрібно було не лише для  потреб  населення і промислових  об’єктів, а й для миття фасадів будинків, автошляхів  та  тротуарів,  поливу  зелених насаджень. На той час місто на власні потреби споживало біля 1 млн 520 тис. м3 води на день. При цьому Дніпровська станція давала майже третину цієї води. І в разі її виключення з процесу водопостачання через  радіонуклідне  забруднення, місто могло постраждати від нестачі води.

Забір води з Дніпра у разі небезпеки треба було повністю припинити, та щоб водопостачання  міста продовжувало здійснюватися в повному обсязі, необхідно було безпрецедентне технічне рішення. Таким унікальним  рішенням стала плавуча  насосна станція «Роса-300», збудована на Десні менш ніж за два місяці. За допомогою двох водоводів  діаметром 900  та 1400 мм  вода з  Десни  перекидалась на Дніпровську водопровідну станцію. Насосна станція не мала аналогів в усьому світі.

"Це баржа, на якій встановлено шість насосних агрегатів, призначених для перекачування деснянської води на технологічні споруди Дніпровської водопровідної станції, де вона буде проходити усі етапи очищення. Вода транспортується на відстань п'яти з половиною кілометрів. Станція отримала назву «Роса-300», бо спроможна подавати більше 300 тисяч кубічних метрів води на добу. Зараз на об'єкті постійно знаходяться інженер та 2 машиністи, у разі включення станції в роботу, знадобиться більше персоналу", - пояснив Анатолій Фурса.

Згадуючи події 1986 року, директор насосної станції розповів, як важко було у надзвичайно стислі терміни забезпечити працездатність цього стратегічного об'єкту водопостачання: "Підчас запуску станції в роботу працювати доводилося в екстремальних умовах, іноді цілодобово. Був випадок, коли в момент запуску загорівся один з електродвигунів. Щоб його замінити, довелося знімати дах та замінювати двигун за допомогою гелікоптера".

Станція працювала з 17 червня по 10 грудня 1986 року, після чого в зв’язку зі стабілізацією в межах діючих норм радіонуклідного забруднення води Дніпра її  роботу припинили.

Востаннє плавуча насосна станція використовувалась у 2010 році, коли критичне зниження рівня кисню під товщею криги у Київському водосховищі спровокувало масовий мор риби і забруднення води. Насосна станція «Роса-300» знаходиться у робочому стані і у випадку надзвичайних ситуацій може бути запущена протягом 6-8 годин.