Інформація щодо тарифів на послуги водопостачання та водовідведення у Києві
Тарифи на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення для Київводоканалу діють з 01.01.2022, відповідно постанови НКРЕКП від 22.12.2021 № 2842, за базовими показниками складових 2020 року.
Відтоді тарифи жодного разу не переглядались, хоча в цьому вже давно є гостра необхідність. Щоб вода дійшла від річки до крана споживача, потрібні не лише зусилля працівників водоканалу, а й відповідне фінансування витрат на весь цикл технологічних процесів. Саме ці витрати закладаються в тариф, який в результаті впливає на суму рахунку за надану послугу.
Основні статті витрат - це оплата рахунків за електроенергію, закупівля пально-мастильних матеріалів, реагентів, обладнання, реалізація інвестиційної програми та, звичайно, виплата заробітної плати. У воєнний час також додаються нові потреби: необхідні матеріали на екстрені ремонти, закупку генераторів та палива до них, автівок для підвозу води тощо. Руйнуються інфраструктура водоканалів, а це потребує великих коштів на відновлення.
Хоча Київ належить до тих міст, де не відбулось суттєвих руйнувань водопровідної інфраструктури, тут наявні проблеми, які торкнулися водоканалів на всій території країни, навіть там, де відносно спокійно. Невпинно дорожчає електроенергія, витрати на яку в структурі тарифу перевищують 25-30%, а збитки стрімко зросли.
Ускладнюють роботу підприємства і обстріли об’єктів енергопостачання, адже електрика необхідна для роботи об'єктів водоканалу. Кошти потрібні на забезпечення додаткових джерел живлення та ремонти обладнання, що потерпає від перепадів напруги та понаднормових навантажень.
Протягом 2022 року спостерігалось стрімке зростання цін по більшості статтях витрат на виробництво послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (енергоносії, матеріали, послуги). Крім того, Товариство зобов’язане проводити 100% попередню плату для придбання палива та необхідних матеріалів для очистки води, попри зростання вартості на окремі з них більше ніж у 2,5 рази.
Тому, у 2022 році підприємство дотрималось всіх вимог чинного законодавства щодо надання до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі – НКРЕКП), розрахунків планових витрат на виробництво послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення на 2023 рік.
Встановлення нових економічно обгрунтованих тарифів мало відбутись на початку 2023 року, але, на жаль, рішення досі не прийняте.
Може здатися, що зростання вартості послуг стане критичним для населення, особливо в ці тяжкі часи. Але для сім’ї з трьох осіб зростання оплати за спожиту воду і водовідведення за місяць в середньому зросте орієнтовно на 65 грн. Однак і тут усе можна вирішити, якщо підійти до проблеми розважливо.
Зростання тарифів не стане обтяжливим для більшості споживачів, у тому числі й бізнесу. Потрібно лише подбати про незахищені верстви населення. Для цього необхідно передбачити компенсаторні механізми: субсидії та пільги пенсіонерам, багатодітним родинам, людям з інвалідністю та всім іншим, хто цього дійсно потребує.
Натомість штучне стримування тарифів на фоні стрімкого зростання цін на їх складові може призвести до суттєвого ускладнення роботи водоканалу і, як наслідок, перебоям у постачанні води у місто.