Актуальні еко проєкти Київводоканалу
Екологічні питання - надзвичайно актуальні для всіх нас щодня, а для політиків здебільшого тільки під час передвиборчої кампанії. Київводоканал знає екологічні та технологічні проблеми водопровідно-каналізаційної галузі, як ніхто інший, і не з публікацій в інтернеті, а насправді, бо працюємо з ними щодня і вирішуємо їх власними зусиллями, попри порожні обіцянки допомоги багатьох політиків.
Відповідно до довгострокової стратегії* розвитку Київводоканалу, наскрізно, через усі основні напрямки нашої роботи, проходить екологічна політика підприємства. І одним з найпріоритетніших еко завдань Київводоканалу є зменшення навантаження на водні джерела та зниження шкідливого впливу на довкілля, зокрема річку Дніпро. Тому, починаючи з 2017 року, підприємство свідомо і послідовно впроваджує відповідні еко проєкти для цього.
Нижче ви зможете ознайомитись з трьома найважливішими проєктами, які реалізуються нами зараз і покликані покращити стан навколишнього середовища у Києві та стан річки Дніпро.
Програма “Стоп хлор”
Останні кілька років Київводоканал цілеспрямовано відмовляється від хлору в процесі водопідготовкичерез його потенційну небезпечність в процесі зберігання, а також тому, що суспільство вимагає питної води іншої якості і смаку. Завдяки реалізації програми “Стоп хлор” станом на сьогодні 40% киян вже споживають воду з покращеними органолептичними властивостями, без аромату та присмаку хлору.
- Перехід на безхлорні технології вже відбувся на всіх 14 артезіанських насосних станціях, де вода знезаражується більш сучасним і безпечним реагентом - гіпохлоритом натрію.
- На Дніпровській водопровідній станції ми проводимо пусконалагоджувальні роботи і найближчим часом повноцінно запустимо технологію знезараження питної води діоксидом хлору.
- На Деснянській водопровідній станції перехід на нові технології в очікується впродовж 2 років.
Обладнання артезіанської насосної станції "Виноградар-1", де вода знезаражується гіпохлоритом натрію
Тим часом, щоб станція могла продовжити максимально безпечно для довкілля використовувати газ-хлор, ми у 2018 році ми зробили повну реконструкцію хлорного господарства, яке розташоване в межі житлової забудови столиці й експлуатується більше 50 років.
За кошти міського бюджету, виділені в рамках Програми економічного і соціального розвитку міста Києва, на Деснянській водопровідній станції було замінено обладнання, встановлене ще у 1968 році, на сучасне, яке може виконувати не тільки превентивну функцію, а й максимально локалізувати наслідки в разі виникнення позаштатної ситуації. Зокрема тепер тут функціонує система виявлення витоку хлору, система аварійної вентиляції, система аварійного поглинання та нейтралізації хлору, система диспетчеризації на рівні хлорного господарства, система «водяної завіси» (захисту від розповсюдження хлору).
Завод з виробництва діоксиду хлору, збудований на території Дніпровської водопровідної станції
Вирішення проблеми скиду промивних вод на Русанівці
Наприкінці вже цього року розпочнеться будівництво в рамках першого етапу реконструкції Деснянської водопровідної станції і за 2 роки тут буде збудовано цех очистки промивних вод (зворотні промивні води – це вода, якою очищаються фільтри водопровідної станції). Таким чином ми припинимо скид 30 тис. м³ промивних вод на добу, які зараз без очистки повертаються в Русанівську протоку м.Києва, бо так передбачено чинною технологічною схемою роботи станції, що використовується з моменту введення в експлуатацію.
Після реконструкції у 2022 році на Деснянській водопровідній станції:
- припиниться скид продуктів очищення питної води в Русанівську протоку,
- зневоднений осад утилізуватиметься на полігоні твердих побутових відходів,
- відбуватиметься економія природних та енергетичних ресурсів (вода залишатиметься в технологічному циклі, а не скидатиметься назад у водойму).
Кошти на реконструкцію Деснянської водопровідної станції передбачено Програмою економічного і соціального розвитку м. Києва.
Орієнтовна вартість – 737 млн 673 тис. грн.
Разом з цим, не чекаючи початку активної фази будівництва, цього року Київводоканалом вже реалізовано проєктне рішення, завдяки якому було зменшено скидання промивних вод в затоку на 20-25%. Саме цей обсяг зараз ми зливаємо каналізаційну мережу.
Зал фільтрів Деснянської водопровідної станції
Реконструкція Бортницької станції аерації
Напевно один з найбільш критичних об’єктів Київводоканалу - це Бортницька станція аерації, де загальний відсоток зносу споруд становить 70-90 %, а забруднення стоків, які надходять з міста, дедалі зростає. При цьому щодня послугами станції користується більше 5 млн осіб, що мешкають у Києві та передмісті.
Сучасний стан Бортницької станції аерації
Запланована масштабна реконструкція станції, зокрема оновлення технології очистки стоків, дозволить:
- вдосконалити процес очищення стічних вод, суттєво знизити концентрацію шкідливих та небезпечних сполук в очищеній воді, що повертається в Дніпро,
- вирішити питання викидів шкідливих речовин в атмосферне повітря та неприємних запахів на лівобережній частині Києва,
- вивести з експлуатації переповнені мулові поля, бо кінцевим продуктом очищення буде зола.
Проєкт реконструкції фінансуватиметься за рахунок кредитних коштів, що надає Японське агентство міжнародного співробітництва JICA.
Сума кредитного договору – 108 мільярдів японських ієн.
Проєкт включає в себе реконструкцію 2го та 3го блоків БСА та будівництво нового 1го блоку. Нові будівлі для механічного очищення стоків буде побудовано для кожного блоку станції, вони включатимуть двоступеневе очищення на механізованих решітках, пісколовки, жироуловлювачі та первинні відстійники в межах однієї будівлі (крім якості очистки, в цьому є додаткова вигода - це дозволить дещо зменшити площу, яку зараз займає БСА).
Запланована також реконструкція аеротенків блоків 2 та 3, а для блоку 1 будуть побудовані нові аеротенки для повного біологічного очищення стічних вод зі створенням в них зон нітрифікації та денітрифікації. Це технологія доочищення також дозволить знизити в стічних водах концентрацію фосфору відповідно до вимог європейських директив. Перед скидом до водного об’єкта відбуватиметься знезараження очищених стічних вод ультрафіолетом.
Під час розробки проекту реконструкції Бортницької станції аерації були враховані новітні вітчизняні та світові стандарти. Після завершення реконструкції у 2027 році, якість очищених стічних вод буде контролюватися за 10-ма показниками, а проектна потужність станції становитиме 1 573 000 м3 на добу.
Наразі триває тендерна процедура з визначення генерального підрядника серед японських компаній. Підготовчі роботи, що профінансовані українською стороною, а саме - підготовка будівельного майданчику на площі 37 га - виконані у повному обсязі. Окрім того, триває будівництво важливого об'єкту - насосної станції 1 підйому, стара споруда якої перекачує стічну воду майже усього лівобережжя Києва. Це дозволить підвищити надійність системи водовідведення, збільшить проєктну потужність БСА та дасть змогу заощаджувати на електроенергії за рахунок впровадження енергозберігаючих технологій.
Проєкт реконструкції Бортницької станції аерації
Крім зазначених проєктів, останні роки ми активно зменшуємо енергоспоживання за рахунок заміни насосів на сучасні енергозберігаючі та впровадження заходів з підвищення енергоефективності 35 насосних станцій. Завдяки цьому тільки у 2019 році було зекономлено енергоресурсів на суму 23,9 млн грн.
Ще ряд проєктів, що стосуються зменшення впливу Київводоканалу на довкілля, перебувають на стадії підготовки та пошуку оптимальних для впровадження рішень.
* Ще у 2001 році для Київводоканалу данське агентство охорони навколишнього середовища COWI розробило довгострокову стратегію розвитку підприємства, де одним з ключових напрямків було визнано екологічний. Стратегія була актуалізована документом “Підвищення ефективності діяльності підприємств ПрАТ “АК “Київводоканал” у 2020 році німецьким агентством Decon за фінансування Світового Банку. Стратегія вміщує такі основні напрямки, як технічна і технологічна політика підприємства, економічно-фінансова, кадрова політика, нормативно-правове та інституціональне забезпечення, а також велика увага приділена питанням екології.