Дослідження стічних вод на наявність вірусу SARS-COV-19

26.08.2020
Поділитися:

В умовах коронавірусної небезпеки у споживачів часто виникають питання, чи може вірус передаватися через водопровідну воду та стоки.

Відповідно до інформації Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) стосовно питної води, коронавірус COVID-19 у воді не живе та легко піддається окисленню https://www.who.int/publications-detail/water-sanitation-hygiene-and-waste-management-for-covid-19. Дезінфекція на етапі водопідготовки знищує будь-які віруси.

Також ВООЗ зазначає, що "на сьогодні немає жодних доказів того, що вірус COVID-19 передається через каналізаційні системи, з очищенням стічних вод або без них". Таку ж позицію озвучив Федеральний інститут безпеки та гігієни праці Німеччини (BAuA); «Передача віруса COVID-19 через каналізаційні мережі малоймовірна, адже основним джерелом передачі є повітряно-крапельний шлях через дихальні шляхи або через руки, що контактують зі слизовою оболонкою носа, рота чи кон’юнктиви».

Однак, в рамках всесвітньої ініціативи, започаткованої мережею референс-лабораторій, дослідницьких центрів та організацій, які займаються моніторингом виникаючих речовин (Network of reference laboratories, research centres and related organisations for monitoring of emerging environmental substances – NORMAN) за єдиним стандартом, було проведено дослідження стічних вод на наявність в них вірусу SARS-COV-19.

Протягом липня-серпня було відібрано 30 зразків стічних вод у 5 містах України, в тому числі і в Києві. Для дослідження відбирали композитні проби стічних вод, що надходять на очисні споруди, а також проби вод після очистки. Аналіз проводила генетична лабораторія «Diagen», розташована у Києві.

SARS-COV-19 не було виявлено у жодній з проаналізованих проб, як у неочищених, так і в очищених водах. Ці дані будуть передані в базу даних NORMAN як науковий внесок України.

З урахуванням погіршення епідеміологічної ситуації у країні актуальним є повторення відбору проб, але ми впевненні, що на об`єктах Київводоканалу жодних відхилень у якості як питної води, так і стоків, виявлено не буде. Наша Бортницька станція аерації працює в штатному режимі з дотриманням умов гігієни та техніки безпеки праці.

Ми завжди відкриті до співпраці з дослідницькими центрами та організаціями та готові і надалі брати участь у будь-яких дослідженнях, які допоможуть у боротьбі з короновірусною інфекцією.