Проблеми очистки стоків від фосфатів

05.11.2020
Поділитися:

Коли ми говоримо про шкоду фосфатовмісних пральних і мийних засобів, водоканалам часто у відповідь кажуть: "а ви краще очищуйте стоки". Але це не так просто, як задається!

Наші дослідження та аналізи свідчать, що широке використання в побуті фосфатовмісних мийних засобів призвело до появи в стічних водах Києва нових типів хімічних сполук. Аналогічна ситуація із змінами в складі стічної води, що супроводжується ростом концентрацій поверхнево-активних речовин та фосфатів, останні роки склалася на багатьох станціях очистки стічних каналізаційних вод в різних містах України - Харків, Полтава, Львів, Краматорськ та інші.

Фосфати з побутової хімії, які ми з вами зливаємо у каналізацію разом з кожним пранням або миттям посуду, в стічних водах каналізаційних колекторів вступають в хімічні зв’язки з вуглецьвмісними елементами та іонами важких металів і утворюють високомолекулярні сполуки, які є токсичними для біоценозу активного мулу (а це той мул, за допомогою якого ми очищуємо стічні води на БСА). 

Специфічні якості цих хімічних сполук викликають серйозні ускладнення при біохімічній очистці стічних вод в аеротенках. Так, навіть незначна кількість цих сполук викликає порушення кисневого балансу, а, це в свою чергу, призводить до загибелі активного мулу. У результаті це здорожчує процес очистки стічних вод, оскільки для відновлення активного мулу необхідно постійно збільшувати кількість повітря, яке подається в аеротенки, що призводить до значного зростання витрат електроенергії повітродувними агрегатами. Крім того, більше мулу потрапляє на і так переповнені мулові поля. 

Ці проблеми у Києві буде вирішено після повної реконструкції БСА, яка повинна розпочатись наступного року та завершитись у 2027 році. Тоді стічні води у нашому місті очищуватимуться згідно з європейськими нормами, а кінцевим продуктом очищення буде не мул, а зола, що використовуватиметься в будівництві доріг. 

Наразі ж нам з вами під силу зробити все можливе, щоб у стічні води потрапляло якомога менше фосфатів, з якими нам так важко впоратись і які призводять до “цвітіння” наших річок.

Для цього МИ ПРОСИМО КИЯН:

  1. відмовитись від фосфатовмісних мийних засобів на користь безфосфатних

  2. підписати нову петицію до Президента України  з вимогою заборонити фосфатовмісні мийні засоби в Україні (попередня не набрала достатню кількість голосів): https://petition.president.gov.ua/petition/107744

Давайте разом подбаємо, щоб нашим дітям у спадок дістались чисті водойми!