Каналізаційні мережі міста. Чого чекати?

22.07.2020
Поділитися:

На сьогодні більше 30% київських каналізаційних мереж перебувають у ветхому та аварійному стані. Руйнування колектора на Виноградарі в черговий раз нагадало нам про те, чим загрожує така зношеність каналізаційних мереж, адже наслідки аварійної ситуації ліквідувати дуже складно. 

Аварії, що стаються на каналізаційних колекторах великого діаметру, завдають відчутних незручностей споживачам, бо для виконання ремонту доводиться обмежувати водопостачання мешканців, а якщо аварійна ділянка знаходиться під проїжджою частиною, то і перекривати рух транспорту.

 На фото: ліквідація наслідків руйнування колектора на Виноградарі

 

Чому трапляються аварійні ситуації?

Головна причина таких аварій - газова корозія, через яку руйнуються залізобетонні конструкції каналізаційних камер. Більшість каналізаційних колекторів у Києві будувалася у 60-80 роки, тоді єдиним матеріалом, який використовувався при таких роботах, був залізобетон. Він добре підходив для зведення усіх гідротехнічних споруд окрім мереж каналізування, адже каналізаційні стоки є дуже агресивним середовищем, і внаслідок дії газової корозії бетон дуже швидко руйнується. 

Варто зауважити, що як водопровідні, так і каналізаційні мережі будувались із розрахунку на значно більші обсяги водоспоживання, ніж є зараз, тому стоки у мережу водовідведення надходять більш концентрованими, що провокує швидшу корозію залізобетону.

Крім того, причинами зносу мереж є фізичне старіння через тривалий термін експлуатації, несприятливі гідрогеологічні умови, механіко-фізичний вплив (рухомість грунтів, рух важкої техніки і т.д.).

На фото: аварійно-відновлювальні роботи на Голосіївському каналізаційному колекторі

За останні 8 років у Києві на каналізаційних колекторах великого діаметру сталося 14 масштабних аварій, час ліквідації яких становив від 2 тижнів до 6 місяців, у деяких випадках виникала необхідність обмеження водопостачання споживачів та перекриття руху транспорту, що, безумовно, створювало значні незручності.  Подібні аварії були і в минулому році – на Голосіївському та Мостицькому колекторах.

Проблема зношеності мереж актуальна не тільки для Києва. Наприклад, в минулому році фахівці Київводоканалу надавали допомогу колегам з Бердянська, де сталася серйозна аварія на каналізаційному колекторі діаметром 1000 мм на великій глибині.

 

Що робить водоканал для покращення стану мереж

Ми намагаємося діяти на випередження, робити санацію найбільш аварійних ділянок  з використанням сучасних полімерних матеріалів. Каналізаційні камери планово ремонтуються, проводяться роботи з нанесення спеціального корозійностійкого матеріалу.

Та, незважаючи на всі зусилля, в нас досі залишається велика кількість мереж, які необхідно ремонтувати або міняти, і це потребує значної кількості грошей, яких водоканал наразі не має. Масштаби робіт значні, тому, крім власних ресурсів, ми намагаємось залучити до цієї справи міжнародні організації, державні кошти та кошти місцевої влади.

На фото: ремонтні роботи на Мостицькому колекторі

Так, у рамках Програми економічного і соціального розвитку за останні 3 роки відбулась реконструкція каналізаційного колектора по вул. Борщагівській, будівництво Другої нитки головного міського колектору, реконструкція колектора по Оболонському проспекті, а в рамках Інвестиційної програми – реконструкція каналізаційного колектора по вул. Зодчих та 10 каналізаційних насосних станцій.

У цьому році планується введення в експлуатацію після реконструкції  ділянки Сирецького колектора,  ділянок колекторів у Голосіївському та Шевченківському районі.

Силами підрядних організацій також продовжаться роботи з  реконструкції Шліхтерівського колектору, що забезпечує відведення стоків житлових масивів Лівобережний, Русанівка, Березняки, а також Ново-Дарницького колектору для забезпечення надійного водовідведення житлового масива Лівобережний та кількох селищ-супутників. Крім того, триває  будівництво Південно-Західного каналізаційного колектора, що забезпечить мешканців Голосіївського та Святошинського районів надійним каналізуванням.