Крадіжка люків – це пряма загроза життю людей

06.02.2018
Поділитися:

За 2017 рік року на мережах Київводоканалу було викрадено 49 кришок з каналізаційних колодязів та 44 – з водопровідних, серед яких найбільше випадків зафіксовано в Подільському районі – 18 одиниць.

За статистичними даними минулого року працівники водоканалу встановили 100кришок на люки від водопровідного господарства та 117 одиниць- каналізаційного господарства у зв’язку з закінченням терміну їх експлуатації.
На 2018 рік потрібно близько 2,5 тисячі кришок люків, зокрема 942 на водопровідне господарство та 1500 одиниць на каналізаційні колодязі.
Київводоканал не залишає крадіжки кришок люків без уваги та щоразу звертається до правоохоронних органів. На жаль, найчастіше відповіді на таки звернення майже не надходять. Але найжахливіше те, що відкритий люк є загрозою життю та здоров’ю людей.
Нині водоканали Україниоб’єдналися проти злодіїв, які крадуть кришки люків та підготували Звернення до Комітету з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства, Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства з ініціативою про посилення відповідальності за крадіжку майна об’єктів житлово-комунального господарства.
Зокрема, в ньому пропонується внести зміни до статті 185 Кримінального Кодексу України, в якій передбачити покарання за крадіжку майна об’єктів житлово-комунального господарства, якщо це привело або могло привести до неможливості його експлуатації, порушення нормального функціювання таких об’єктів, що спричинило небезпеку для життя чи здоров’я людей або майнову шкоду у великому розмірі більш жорстким ніж є зараз. Тобто на перше місце пропонується ставити саме загрозу життя та здоров’я людини. На сьогодні подібні крадіжки караються арештом на строк від трьох до шести місяців, або ж обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк.
Плануємо долучити до підписання цього Звернення громадські організації та професійні об’єднання сфери ЖКП України. Підтримка даної ініціативи змусить злочинців замислитись перед тим, як здійснити правопорушення та зможе уберегти здоров’я і життя багатьох громадян.
Також просимо киян не бути байдужими і повідомляти про виявлені відкриті люки в аварійну службу Київводоканалу за телефоном 15-81.
Історична довідка. 
Історія люків тягнеться ще з часів 19 століття. Саме тоді почали стрімко розвиватися міста, а з ними і підземні комунікації, які представлені мережами водопостачання, каналізацією, газифікацією, енергопостачанням та іншими.
Для безпечного проникнення в колодязь до мережі водопостачання та каналізації, їх обслуговування, створено каналізаційний люк, а завдяки кришкам люків до системи мережі можна дістатися швидше. 
За крадіжку кришки люка за ст. 185 Кримінального Кодексу України в залежності від розміру завданої шкоди для злодіїв передбачене покарання – від штрафів, громадських чи виправних робіт, арешту до позбавленням волі на строк від трьох до дванадцяти років.
Крім того, відповідальність несуть і власники та працівники пунктів прийому металобрухту. В разі виявлення у таких точках контролюючими органами оснащення оглядових колодязів (кришок люків, металевих східців та інших деталей) чи устаткування пожежних гідрантів, їх працівникам загрожує кримінальне покарання передбачене ст. 198 КК: арешт на строк до шести місяців або обмеженням чи позбавленням волі на строк до трьох років, адже таке обладнання вважається майном, здобутим злочинним шляхом, а дії працівників пункту – збутом викраденого.