ПРОГРАМА ГРАНТОВОЇ ДОПОМОГИ ВІД JICA – FROM THE PEOPLE OF JAPAN
Київводоканал продовжує плідну співпрацю з іноземними партнерами, зокрема в частині отримання технічної допомоги задля забезпечення сталого водопостачання та водовідведення столиці.
Одним з таких надійних партнерів України та Київводоканалу є Уряд Японії, який з початку повномасштабного вторгнення вже допоміг з реалізацію багатьох проєктів, пов’язаних з відновленням або підтримкою ключових галузей економіки України.
У 2023 році між Урядом України та Урядом Японії було підписано Угоду про надання гранту для реалізації Програми з екстреного відновлення, після чого підписано Грантову Угоду для між Урядом України та Японським агентством міжнародного співробітництва (JICA). Метою Програми є розвиток інфраструктури для відновлення та відбудови засобів існування, які сприяють поверненню переміщених осіб; та відновлення сільського господарства, яке є ключовою галуззю, шляхом закупівлі обладнання та матеріалів, необхідних для екстреного відновлення.
Допомога надається Урядом Японії через JICA (Офісом по сприянню відновлення та реконструкції України), яка наразі плідно співпрацює із Міністерством розвитку громад та територій України з питань надання грантової технічної допомоги Україні, в тому числі через Агентство відновлення та інфраструктурних проєктів.
Фаза №1 зазначеної Програми допомоги включає в тому числі два Субпроєкти направлені на покращення водопостачання та каналізування Києва. Реалізація зазначених проєктів включатиме постачання ключового обладнання та необхідних матеріалів, виконання відповідних будівельних робіт, здійснення пусконалагоджувальних робіт та навчання персоналу.
Закупівля та постачання обладнання при реалізації згаданих субпроєктів здійснюється через обрану JICA японську закупівельну агенцію – CrownAgentsJapan та CrownAgentsУкраїна. В рамках плідної співпраці, між працівниками ПрАТ «АК «Київводоканал» та представниками Crown Agents (із залученням українського Консультанту – проєктної організації БІП-ПМ) проведено роботу щодо вивчення та уточнення технічних аспектів Субпроєктів та були вирішені всі технологічні питання задля подальшого підбору обладнання.
Варто зазначити, що ще до отримання обладнання за зазначеними Субпроєктами, з 21 по 25 листопада 2023 року група українських інженерів - працівників ПрАТ «АК ««Київводоканал» пройшли серію тренінгів з експлуатації та обслуговування мобільної системи очищення води. Навчання було організовано компанією Nihon Genryo Co. Ltd. у м. Такахагі (префектура Ібарагі, Японія). Система очищення води згаданої японської компанії під назвою Mobile SIPHON TANK може очищати воду для питних потреб, навіть якщо джерелом води є річка або ставок. Ця система може використовуватися як аварійна портативна система водопостачання в місцях, де безпечна питна вода не є доступною.
Інженери Товариства наразі мають всі необхідні знання та навички в частині використання японського обладнання, та готові поділитися набутим досвідом з іншими колегами – працівниками галузі водопостачання-каналізування.
«Мобільна система очищення води під назвою Mobile SIPHON TANK є найкращим рішенням для громади, яка стикається з проблемами через відсутність доступу до питної води під час стихійного лиха», — сказав пан Сайто, генеральний директор Nihon Genryo Co. Ltd.
З лютого 2024 року Київводоканал почав отримувати обладнання в рамках реалізації Субпроєкту екстреного покращення водопостачання, а саме компаніями ToyotaTsushoCorporation та SumitomoCorporationPowerandMobilityCo., Ltd. було здійснено поставку мобільних станцій очищення питної води та генераторів для них відповідно.
В цей же період японською компанією KANEMATSUCORPORATION поставлено обладнання станції дезінфекції питної води виробництва компанії GRUNDFOS. Обладнання було змонтовано українською компанією-партнером SK-GROUPS наприкінці квітня 2024 року, того ж часу було завершено пусконалагоджувальні роботи, проведені необхідні випробування. Наразі станція дезінфекції успішно виконує своє завдання на одній із водопровідних станцій товариства.
4 грудня 2024 року японською компанією SOJITZCORPORATION сумісно з їх українським партнером ТОВ «ЧЕРКАСЬКИЙ АВТОБУС» було поставлено три автомобілі – цистерни на базі авто ISUZU для транспортування питної води. Обладнання використовуватиметься для транспортування питної води споживачам при аварійних ситуаціях на водопровідних мережах та у разі блекаутів.
Починаючи з травня 2024 року Київводоканал також почав отримувати допомогу від Японських партнерів в рамках Субпроєкту каналізування. Так впродовж травня-жовтня 2024 року було поставлено матеріли та обладнання систем аерації, що виробляється компанією AER-AKVA, для п’ятьох аеротенків очисних споруд стічних вод. Заміна зношеного обладнання дозволить значно підвищити надійність та збільшити обсяги біологічного очищення стоків стічних вод Києва.
Наразі вже завершено будівельні роботи на трьох аеротенках станції, проведено пусконалагоджувальні роботи, проведено навчання персоналу та здійснено запуск систем.
Також в рамках реалізації Субпроєкту №6, вже було поставлено обладнання змішувачів виробництва Данії (компанія LANDIAA/S). Партнерами датської компанії-виробника – компанією AWPNordicProductsUkraineLtd. були виконані роботи з монтажу змішувачів на аеротенках очисних споруд, проведено необхідні пусконалагоджувальні роботи та здійснено тренінг персоналу. Системи запущені в експлуатацію.
Восени цього року шведською компанією HYDRIAWATER, почалося постачання решіток тонкого очищення для блоків очисних споруд 2 та 3. Наразі компанією AWPNordicProductsUkraineLtd. вже змонтовано 8 з 11 решіток, проведено пусконалагоджувальні роботи та навчання персоналу. Очікуваний термін завершення всіх робіт – кінець грудня 2024 року. Заміна зазначеного обладнання значно підвищить надійність споруд механічного очищення стічних вод станції.
В серпні 2024 року ДП «Полтавський ливарно-механічний завод» (Україна) здійснив поставку насосного обладнання для відкачування стічних вод для насосної станції №3 блоку очисних споруд №1 БСА. Станом на початок листопаду 2024 року вже закінчено всі будівельні та пусконалагоджувальні роботи, здійснено навчання персоналу. Обладнання станції введено в експлуатацію. Наразі виконуються аналогічні роботи на іншій насосній станції.
Київводоканал висловлює глибоку вдячність Уряду Японії та всій японській нації за підтримку нашої держави та зокрема нашого підприємства. Продовжуємо співпрацю з усіма учасниками, що задіяні в рамках реалізації Програми екстреного відновлення, та сподіваємося на успішне та швидке закінчення всіх сумісних проєктів.