Промивні води на Деснянській водопровідній станції: як є і як буде
Останнім часом дедалі частіше Київводоканал безпідставно стали звинувачувати у навмисному забрудненні Дніпра, а саме Русанівської протоки. Ми неодноразово давали роз’яснення з цього приводу, і зараз черговий раз хочемо нагадати, що саме відбувається в Русанівській протоці, яке ми маємо до цього відношення, і що саме ми вже зробили, щоб змінити екологічну ситуацію в цьому районі в кращий бік.
Що скидається у Русанівську протоку?
До Русанівської протоки виходять технічні трубопроводи Деснянської водопровідної станції діаметром 1200 і 1500 мм. Через них у річку повертаються зворотні промивні води – це вода, якою очищаються фільтри водопровідної станції, що готує питну воду для 60% населення столиці.
Скидання промивних вод у Русанівську протоку передбачено схемою роботи Деснянської водопровідної станції при підготовці питної води. Чинна технологічна схема водопідготовки передбачає обробку річкової води коагулянтом з послідуючим відстоюванням та фільтруванням, у результаті чого очисні споруди періодично потрібно промивати і видаляти осад з відстійників. Цей осад - це речовини в переважній більшості природного походження, які надійшли на станцію разом з річковою водою, з якої ми потім готуємо питну.
По факту, ми повертаємо у річку те, що взяли в неї при водозаборі, тільки в концентрованому вигляді.
Існуюча технологічна схема очистки питної води передбачає обов`язкове промивання фільтрів, а як наслідок - скид промивних вод.
Звичайно, в часи коли станція проєктувалась, природне забруднення води у р.Десна було меншим та іншим за складом, тому і склад промивних вод був іншим, зокрема менш насиченим тими чи іншими забруднюючими речовинами.
Також треба зауважити, що на час побудови Деснянської водопровідної станції у 1961 році біля місця скиду промивних вод не було житлових масивів та зон відпочинку, що з'явилися значно пізніше. Спочатку там була доволі велика санітарна зона, якої зараз відчутно бракує. Саме тому мешканці прилеглих масивів час від часу на власні очі можуть спостерігати піну та відчувати неприємний запах у зоні скиду промивних вод.
Хто і як контролює якісний склад промивних вод?
Київводоканал має усю необхідну дозвільну документацію на скид промивних вод у Русанівську протоку, видану в установленому законодавством порядку (зокрема, до 27.05.2020 підприємство працювало згідно дозвільних документів, що були видані Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації, з 27.05.2020 підприємству виданий дозвіл на спеціальне водокористування Державним агентством водних ресурсів України).
Якісні показники скиду зворотних вод щомісячно контролюються хімбаклабораторією ДВС відповідно до графіка на 2020 р, який погоджено Міжрегіональним офісом захисних масивів Дніпровських водосховищ (колишнє Дніпровське басейнове управління водних ресурсів), згідно з вимогами п.1.7. Порядку ведення державного обліку водокористування, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 16.03.2015 № 78 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03.04.2015 р. за № 382/26827).
За результатами проведених Київводоканалом у 2020 році та у попередні періоди досліджень перевищення нормативних показників складу промивних вод немає.
Починаємо реалізацію проєкту очистки промивних вод
Як би скептично ви це не сприймали, Київводоканал – екологічно свідоме підприємство, і ми справді робимо все можливе, аби наші процеси по виробництву питної води якомога менше позначались на стані довкілля.
Питання про необхідність вдосконалити технології очистки промивних вод ми підняли ще у 1993 році. Тоді ж було розпочато проєктно-будівельні роботи, але у зв'язку з відсутністю фінансування завершити їх не вдалося.
З 2013 по 2016 рік Київводоканал неодноразово піднімав питання щодо фінансування будівництва цеху очистки промивних вод на Деснянській водопровідній станції, але марно.
У 2017-2018 р. ми ретельно вивчали можливі варіанти зміни технології та самостійно розробили техніко-економічний розрахунок проєкту реконструкції Деснянської станції, а у 2019 році розпочали проєктування. Було здійснено обстеження існуючих споруд та виготовлено проєкт реконструкції, що передбачає будівництво цеху очистки промивних вод.
Виготовлення проєкту профінансовано власними коштами Київводоканалу в рамках Інвестиційної програми підприємства за 2019 р. Наразі проєкт проходить держекспертизу. Після цього, ще в цьому році планується розпочати на станції будівельні роботи в рамках першого етапу реконструкції станції. Гроші на це передбачені Програмою економічного і соціального розвитку м. Києва на 2018–2020 роки.

Очікуваний результат
Після впровадження нової технології очистки промивних вод повністю припиниться скид продуктів очищення питної води в Русанівську протоку. Внаслідок реалізації першого етапу проєкту реконструкції промивні води після очистки будуть повертатись в голову споруд, а зневоднений осад утилізуватиметься на полігоні твердих побутових відходів.
На другому етапі буде реконструйовано горизонтальні відстійники, що дозволить зменшити обсяг скидів води при видаленні осаду, експлуатаційні витрати та обсяги реагентів. Це також поліпшить смакові якості питної води.
Станом на сьогодні, ми ретельно контролюємо показники скиду промивних вод у Русанівську протоку і готуємось розпочати будівництво за погодженим проєктом.