Якісно і безпечно: Київводоканал продовжує перехід на сучасні технології знезараження води

17.07.2019
Поділитися:

17 липня відбувся прес-тур на водопровідну насосну станцію "Виноградар-1", де було продемонстроване нове обладнання з виробництва гіпохлориту, який використовується для знезараження води замість рідкого хлору.

Про переваги нової технології розповів  заступник генерального директора Київводоканалу, депутат Київської міської ради Вадим Сторожук.

"В першу чергу нова система відрізняється високим рівнем безпеки. Прогресивний світ вже давно  рухається шляхом знезараження гіпохлоритом, адже скраплений хлор небезпечний для персоналу і несе відповідні ризики. Розуміючі це,  Київводоканал в останні три роки активізував  проекти з переобладнання водопровідних насосних станцій і переходу на очищення води гіпохлоритом натрію замість хлору".

Реконструкція водопровідної насосної станції "Виноградар-1" була завершена у травні. На реалізацію проекту знадобився один рік та 25 мільйонів гривень. Стара хлораторна була перебудована у приміщення для електролізних установок. 

У процесі водопідготовки тепер задіяні найсучасніші технології. За тендерною процедурою для реалізації проекту було обране обладнання  німецької компанії, що є одним з флагманів по виробництву подібного устаткування.

Гіпохлорит натрію   виробляється зі  звичайної солі, яка подається у відповідні резервуари і через процес електролізу розщеплюється на гіпохлорит і водень. Готовий розчин зберігається у спеціальних ємкостях. Якщо електролізна установка вийде з ладу, готового реагенту вистачить ще на 15 діб.  

Ще однією перевагою нової технології є мінімізація втручання людини у роботу обладнання: "Ви тут по суті не бачите персоналу, і це не штучна ситуація. Тут немає необхідності в персоналі в такій кількості,  як зазвичай буває на подібних станціях. Автоматизовані процеси максимально виключають елемент людського втручання".

Насосна станція "Виноградар-1" виробляє 10 тисяч м3 води на добу і забезпечує водопостачання частини житлового масив Виноградар. При реконструкції  було враховано  швидкий розвиток житлового масиву, тому при необхідності  станція має можливість подавати вдвічі більше води, ніж виробляється зараз.

"Ми створюємо максимально комфортні умови для мешканців  з точки зору якості води. Споживачі можуть відчути різницю і не завжди розуміють, чому змінилися певні органолептичні якості води. Наприклад дивуються, що відсутній запах хлору, і непокояться, що це може бути ознакою недостатнього знезараження. Але вода, яку ми подаємо, відповідає європейським стандартам якості", - наголосив Вадим Сторожук.

При цьому він звернув увагу, що кінцева якість води, яку отримує споживач, також залежить від стану внутрішньобудинкових мереж, які можуть експлуатуватися десятиріччями і у більшості випадків потребують заміни. Зі свого боку Київводоканал систематично замінює водопровідні мережі, що знаходяться в його зоні відповідальності, але за труби всередині житлового будинку відповідає керуюча компанія.

Програма переобладнання водопровідних насосних станцій працює із залученням коштів з тарифу, тобто тих, що сплачуються населенням. Але для комплексного підходу, який би включав не тільки заміну устаткування, але й оновлення водопровідних мереж, потрібні кошти з міського і державного бюджету.  

Загалом програма переходу від рідкого хлору на більш безпечні технології діє у Київводоканалі вже 17 років. Наразі на балансі підприємства 26 артезіанських водопровідних насосних станцій, 14 з яких ще мають хлораторні старого типу, 12 - вже модернізовані та використовують для знезараження води гіпохлорит. Найближчим часом переобладнані будуть водопровідні насосні станції "Виноградар-3",  "Сирецька", "Мінська" та "Депутатська".