Проект реконструкції 

Бортницька станція аерації в м. Києві (надалі – БСА) – єдина станція очищення стічних каналізаційних вод в м. Києві, що очищує всі стічні води столиці, та прилеглих населених пунктів Київської області, в тому числі Вишгорода, Ірпіня, Вишневого, Бортничів, Гнідина, Щасливого, Чабанів, Коцюбинського, Погребів, Новосілок, Софіївської і Петропавлівської Борщагівки, Гатного (це понад 5 млн. людей).

БСА складається з трьох блоків очистки стічних вод. Проектна потужність станції складає 1,8 млн. тис. м3 на добу (проектна потужність кожного з трьох блоків – 600 тис. м3/добу). На сьогоднішній день фактичний обсяг стічних вод, що надходять на очистку, становить від 800 тис. до 1000 тис. м3 на добу.

Блок № 1, який почав свою роботу в 1964 році, повністю зношений та знаходиться в критичному стані. Блок № 2, який був введений в експлуатацію в 1975 році, і Блок № 3 – у 1986 році, також вимагають термінової реконструкції. Крім того, запах від БСА є серйозною проблемою для жителів м. Києва. БСА займає територію 151 га у Дарницькому районі столиці. Це складний комплекс інженерних споруд, обладнання та комунікацій. Каналізаційні води потрапляють на станцію, проходять очистку і в очищеному вигляді повертаються у природнє середовище. Осад, що накопичується після очистки стічних вод, транспортується (відкачується) на мулові поля для зберігання.

Існуючі мулові поля займають загальну площу понад 272 га. При проектуванні БСА об’єм осаду на мулових полях прогнозувався на рівні 3,5 млн. м3, але фактично вони переповнені втричі. На трьох мулових полях накопичилося понад 10 млн. м3 осаду і щодня його кількість зростає. Через їхню переповненість існує постійна загроза виливу осаду, затоплення прилеглих територій, забруднення водних ресурсів.

Терміновість реалізації Проекту.

 Оскільки три блоки БСА було збудовано з 1960-х по 1980-х років, більшість споруд та обладнання серйозно зношені (загальний знос стану обладнання складає – 80 %), деякі об'єкти не працюють взагалі. У 2013 році стався нещасний випадок розливу осаду, який був спричинений витоком мулу за межі дамби мулового поля. Крім того, актуальною є проблема неприємного запаху у Дарницькому р-ні м Києва. Якість очищення стічних вод не відповідає сучасним стандартам якості.

Таким чином, питання реконструкції БСА є надзвичайно актуальним та терміновим. Реалізація проекту забезпечить стабільне функціонування Бортницької станції аерації, приведення показників якості очищених стічних вод до вимог стандартів ЄС, технологія термічної утилізації (спалювання) осадів стічних вод дозволить припинити їх складування на зовнішніх мулових полях, а також буде остаточно вирішено актуальна, для мешканців Дарницького р-ну м. Києва, проблема неприємного запаху.

 

Покращення процесу обробки стічних вод.

 Схема очищення стічних вод та обробки осадів Бортницької станції аерації була запроектована враховуючи якісний склад стоків 60-х років ХХ сторіччя. Очистка стічних вод передбачалася по класичній схемі на спорудах механічної та повної біологічної очистки по наступним показникам: завислі речовини, біологічне та хімічне споживання кисню.

Станом на сьогодні стічні води потрапляють до грабельного відділення на механічні решітки. Сміття, затримане на решітках, збирається транспортером в спеціальний бункер-накопичувач і вивозиться на завод «Енергія» для спалювання. Далі стічні води самопливом поступають на пісколовки, первинні відстійники, аеротенки, вторинні відстійники та до магістрального каналу.

З огляду на нагальність та пріоритетність реконструкції трьох ліній обробки, всі об’єкти Блоку № 1 будуть побудовані наново в рамках Проекту. Блоки № 2 і № 3 будуть частково реконструйовані.

В рамках Проекту для нового Блоку № 1 передбачено біологічне очищення стічних вод зі створенням в аеротенках зон нітрифікації та денітрифікації, встановлення споруд доочистки, що дасть можливість зниження концентрацій азоту та фосфору для відповідності вимогам Директиви ЄС 2000/76/EC. Перед скидом до магістрального каналу передбачено знезараження очищених стічних вод ультрафіолетовим освітленням. Після завершення реконструкції якість очищених стоків буде контролюватися за 10-ма показниками та відповідати нормативам ЄС.

 

Модернізація процесу обробки осаду.

 Проектом передбачено впровадження сучасних японських технологій обробки та утилізації осадів, які забезпечать зниження обсягів відпрацьованого осаду. Таким чином, гравітаційні і механічні ущільнювачі, та передові печі для термоутилізації осаду, що будуть реалізовані в рамках Проекту, підвищать ефективність, зменшать використання енергії та мінімізують негативні впливи на навколишнє природне середовище. Кінцевим продуктом очистки стічних вод буде зола, яка придатна для використання в промисловості.

 

Фінансування проекту реконструкції.

 Працювати над проектом ПрАТ «АК «Київводоканал», як замовник реконструкції, розпочав у 2012 році. Оскільки кошти на такий масштабний проект відсутні, робота з пошуку джерел фінансування проводилася на рівні держави та міжнародних фінансових інститутів.

Навесні 2013 року Київводоканал і Японське агентство міжнародного співробітництва (JICA) підписали перший узгоджений протокол, який визначав основні напрями спільної роботи. У квітні 2014 року прем’єр-міністром Японії було зроблено офіційну заяву про надання кредитних коштів на реалізацію проекту реконструкції БСА.

У березні 2015 року Кабінет Міністрів України затвердив основні техніко-економічні показники проекту реконструкції БСА, які були адаптовані до умов кредитування під програму «Офіційної допомоги розвитку» за вимогами STEP.  У червні 2015 р. між Урядами України та Японії була підписана кредитна угода для залучення коштів на реконструкцію БСА на пільгових і вигідних для України умовах. У вересні 2015 року Верховна Рада України ухвалила закон про ратифікацію Договору у формі обміну нотами між Урядом України та Урядом Японії, що підписаний Президентом України.

Кредит буде наданий JICA на суму 108 млрд єн. Умови кредитування: 0,1% річних на 40 років з 10-річними «канікулами». При цьому, японське обладнання повинно складати не менше 30% від вартості проекту, а генпідрядник – юридична особа з японською часткою не менше 50 %+1.

Замовником проекту виступає ПрАТ «АК «Київводоканал». Розпорядники коштів державного бюджету – Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України та Київська міська державна адміністрація. Міжнародний партнер – Уряд Японії;

Кредитор від Уряду Японії – Японське агентство міжнародного співробітництва (JICA);

Позичальники по кредиту – Кабінет Міністрів України;

Субпозичальник – ПАТ «АК «Київводоканал»;

Генпроектувальник стадії «П» (проект) – ДП «Київінжпроект»;

Генпроектувальник стадії «РД» (робоча документація) – консорціум японських проектних організацій TEC INTERNATIONAL Co., Ltd., NIHON SUIKO SEKKEI Co., Ltd. Та NIPPON KOEI Co., Ltd. в рамках наданої технічної допомоги від Уряду Японії у 2016 році.

 

 В грудні 2016 року JICA було надано технічну допомогу в сумі 1 619 тис. єн на розробку робочої документації по проекту «Реконструкція споруд очистки стічних каналізаційних вод і будівництво технологічної лінії по обробці та утилізації осадів Бортницької станції аерації». Починаючи з грудня 2015 року розпочато розробку робочої та тендерної документації групою японських консультантів «ТЕК Интернешнл», «Ніхон Суйхо Секки», «Нипон Коеи». В травні 2016 року розпочато процедуру міжнародних торгів за правилами JICA на вибір Консультанта 2, в обов’язки якого входить технічний супровід проекту.

Уряд Японії фінансує виконання робіт в межах Пускових комплексів № 1-4 Проекту.

 

Пускові комплекси проекту реконструкції БСА.

І черга:

1-й пусковий комплекс

Технічне переоснащення споруд 2-го та 3-го блоків з метою забезпечення нормативної очистки всього об’єму стічних вод на період будівництва нового 1-го блоку з влаштуванням системи дезодорації повітря від споруд блоків.

2-й пусковий комплекс

Будівництво цеху механічного зневоднення осадів стічних вод.

3-й пусковий комплекс

Будівництво технологічної лінії утилізації осадів стічних вод.

4-й пусковий комплекс

Будівництво 1-го блоку, що дозволить значно підвищити надійність і якість роботи БСА.

5-й пусковий комплекс

Підготовчі роботи для проведення повного комплексу робіт по реконструкції БСА.

 ІІ черга:

6-й пусковий комплекс

Реконструкція каналізаційної насосної станції «Позняки» з влаштуванням системи дезодорації повітря.

7-й пусковий комплекс

Реконструкція каналізаційної насосної станції «Правобережна» з влаштуванням системи дезодорації повітря.

8-й пусковий комплекс

Будівництво нового 2-го блоку станції.

9-й пусковий комплекс

Реконструкція споруд 3-го блоку станції.

10-й пусковий комплекс

Реконструкція магістрального каналу очищених стічних і   розсіюючих випусків. Будівництво автогосподарства та ремонтних цехів, демонтаж споруд 1-го діючого блоку станції.

 

Прогрес проектної реалізації.

 У серпні 2017 року в повному обсязі завершені всі підготовчі роботи на об’єкті реконструкції – підготовлено будівельний майданчик загальною площею 36 га (Пусковий комплекс 5), що є обов’язком Української сторони.

На виконання норм кредитної угоди між Урядом України та Урядом Японії, укладеної з метою забезпечення реалізації проекту модернізації Бортницької станції очистки стічних вод у рамках реалізації проекту «Реконструкція споруд очистки стічних каналізаційних вод і будівництво технологічної лінії по обробці та утилізації осадів Бортницької станції аерації» (далі – Проект) 12 березня 2018 року ПрАТ «АК «Київводоканал» підписало угоду про надання консультаційних послуг із Спільною діяльністю (консорціумом японських компаній) NIPPON KOEI Co., Ltd., TEC INTERNATIONAL Co., Ltd., та NIHON SUIKO SEKKEI Co., Ltd. (Консультант 2) на термін майже 8 років. Консультант найнятий за рахунок коштів кредитної програми STEP (Спеціальні умови для економічного партнерства). Метою зазначених консультаційних послуг є - досягнення ефективності,  належної підготовки та безпосередньо реалізації Проекту в рамках зазначеного терміну, шляхом виконання робіт по підтримці під час проведення процедури закупівлі робіт (генпідряду), виконання будівельного нагляду, сприяння реалізації планів природоохоронних заходів та моніторингу навколишнього середовища, навчання персоналу та передачі технологій.

Наприкінці листопада поточного року завершено опрацювання Проекту Тендерної Документації на вибір генпідрядної організації. Початок міжнародної процедури закупівлі робіт заплановано на січень 2019 року.

Договірні процедури та підписання Контракту з Генпідрядником заплановано на листопад – грудень 2019 р., виконання безпосередньо будівельних робіт: лютий 2020 – серпень 2025 р.