III. Сучасний стан БСА

 

Бортницька станція аерації в м. Києві (надалі – «БСА») - єдина станція очищення стічних вод в м. Києві, що очищує всі стічні води столиці,та прилеглих населених пунктів Київської області зокрема Вишгорода, Ірпеня, Вишневого, Бортничів, Гнідина, Щасливого, Чабанів, Коцюбинського, Погребів, Новосілок, Софіївської і Петропавлівської Борщагівки, Гатного, а це понад 5 мільйонів мешканців.

БСА - це складний комплекс інженерних споруд, обладнання та комунікацій, що займає територію 151 га у Дарницькому районі столиці. БСА складається з трьох блоків очистки стічних вод. При будівництві проектна потужність станції становила 1,8 млн мна добу (проектна потужність кожного з трьох блоків - 600 тис. м3/добу). На сьогодні фактичний об’єм стічних вод, що надходять на очистку, становить від 700 тис. до 1000 тис. мна добу. 

Станція будувалася поетапно у міру зростання та будівництва міста Києва. Перший блок споруд – у 1965 році, другий – у 1976 році, третій – у 1987 році.

 

План-схема Бортницької станції аерації 

На Бортницькій станції аерації використовується класична схема обробки стічних вод, яка була розроблена та запроектована ще у 50-60-х роках минулого століття інститутом «Київпроект». Вона включає в себе механічну (грабельні відділення, пісколовки та первинні відстійники) і біологічну очистку (аеротенки та вторинні відстійники). Схема обробки стічних вод ідентична на кожному блоці очисних споруд. Осади, що утворюються в процесі очистки стічних вод, підлягають переробці з метою зменшення їх об’ємів та знезараження. Обробка осадів відбувається в спеціальних спорудах – метантенках та аеробних стабілізаторах. Після обробки осади перекачуються на мулові поля для подальшого сушіння в природних умовах.

Існуючі мулові поля займають загальну площу понад 272 га. При проектуванні БСА об’єм осаду на мулових полях прогнозувався на рівні 3,5 млн м3. Але фактично вони переповнені втричі. На трьох мулових полях накопичилося понад 10 млн мосаду і щодня його кількість зростає. Через їх переповненість існує постійна загроза виливу осаду, затоплення прилеглих територій, забруднення водних ресурсів. 

Необхідно зазначити, що станом на сьогодні, незважаючи на технічний стан та застарілість технологічних процесів, станція забезпечує якісну очистку стічних вод м. Києва в межах встановлених нормативів.