IV. Терміновість реалізації Проєкту реконструкції БСА

 

У 2004 р Уряд України сформулював Національну програму реформування і розвитку сектору житлово-комунального господарства, яка передбачає детальні плани розвитку і їх термінову реалізацію для комунальних підприємств, у тому числі очисних споруд, які потребують термінового ремонту. Програма була переглянута в 2009 році.

Для того щоб вирішити проблеми каналізаційної системи м. Києва та поліпшити якість води у р. Дніпро і стан навколишнього середовища м. Києва, у зміненій Програмі реформування і розвитку житлово-комунального господарства м. Києва, 2010-2014 роки та у цільовій програмі «Питна вода міста Києва на 2011-2020 роки» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) була запропонована реконструкція Бортницької станції аерації.

Бортницька станція аерації була збудована в період з 1960-х по 1990-ті роки, станом на сьогодні у зв’язку зі значними змінами як в складі стічних вод, що надходять на очищення, так і в якості осадів, що утворюються, наявні технологічні схеми є морально застарілими та не придатними для застосування без проведення повноцінної реконструкції. Споруди та обладнання станції вже працюють 30-50 років та не зазнали значних змін. Залізобетонні та металеві конструкції технологічних споруд зазнають постійного руйнування, через великий знос виходить з ладу насосне та повітродувне обладнання, від корозійних процесів руйнуються технологічні трубопроводи. Загальний відсоток зносу споруд Бортницької станції аерації становить 70-90 %. Повна відсутність ефективних технологій утилізації осадів, які утворюються в процесі очищення стоків, вже призвела до перевантаження мулових полів та, як наслідок, у 2013 році стався нещасний випадок, який був спричинений витоком мулу за межі дамб.

 

Якість очищення стічних вод не відповідає сучасним стандартам якості, а враховуючи те, що метою уряду України є членство у Європейському союзі (ЄС), важливим питанням є застосування стандартів очищення стічних вод згідно із відповідними директивами країн ЄС. Важливою також є проблема неприємного запаху у Дарницькому р-ні м. Києва.

Таким чином, питання реконструкції БСА є дуже актуальним та терміновим, реалізація проекту реконструкції покращить рівень обслуговування мешканців Києва і прилеглих міст Київської області  та покращить стан природного середовища м. Києва та р. Дніпро.