05 січня 2017

5 січня – день водоміра

92 роки тому, 5 січня 1924-го, у Києві розпочалося масове виробництво перших вітчизняних водомірів. Точка відліку створення наших засобів обліку води сягає 1923 року, коли київські інженери у місячний термін без точних приладів та необхідного устаткування виготовили перший зразковий водомір – нічим не гірший за використовувані на той час німецькі.

У архіві Київводоканалу зберігається газета 1934 року, де детально описується історія створення приладу.

Зі згадки одного з творців першого приладу обліку води, директора заводу «Фізико-хімік» Васильєва: «Шукаючи роботи мені порадили звернутися до водомірного відділу, якому дуже потрібні були водоміри. Я попрохав у водвідділі зразок німецького водоміру й, уважно його розглянувши, рішуче заявив, що водоміри «Фізико-хімік» зробить власними силами».

Тоді ніхто не віднісся до цієї заяви серйозно, а завод вже наступного дня розпочав боротьбу за визнання власних можливостей.

У результаті «Фізико-хімік» отримав більшу частину замовлення на виготовлення 2 тис. 700 водомірів, а виробництво термінової партії у 300 шт. довірили німецькому виробнику. Проте київські лічильники були готові швидше за іноземні.

Як йдеться у статті, вітчизняні прилади обліку, навіть виявилися кращими за своїми технічними характеристиками: «Серед багатьох переваг слід згадати їх пружність. Водомір «Фізико-хімік» працює зі струмом води 5 відер на хвилину, в той же час закордонний не дає показань зі струмом 15 відер».

Відтак усі сумніви на рахунок українських інженерів були розвіяні.

Повний текст статті за посиланням: "Творці першого водоміра"

Дізнатися більше про історію лічильників можна, замовивши безкоштовну екскурсію до нашого виставкового центру за телефоном (067) 658-2901 (http://vodokanal.kiev.ua/ua/gallery-pervaya-galereya).

Загалом, цей рік для нас особливий – саме у 2017 підприємство відзначає своє 145-річчя! Тож ми розпочинаємо серію історичних публікацій – слідкуйте за нашими новинами – попереду багато цікавого!