Звіт про управління ПрАТ «АК «Київводоканал» за 2021 рік

РОЗДІЛ 1 Організаційна структура ПрАТ «АК «Київводоканал»

Організаційна структура ПрАТ «АК «Київводоканал» складається з Головного офісу та восьми наступних відокремлених структурних підрозділів:

  1. Департамент експлуатації водопровідного господарства.
  2. Департамент експлуатації каналізаційного господарства.
  3. Технічний департамент.
  4. Розрахунковий департамент.
  5. Департамент екологічного нагляду.
  6. Управління капітального будівництва.
  7. Дирекція по реконструкції Бортницької станції аерації.
  8. Повірочна лабораторія.

 

Головний офіс та відокремлені структурні підрозділи в свою чергу складаються з невідокремлених структурних підрозділів (управлінь, відділів, груп, цехів тощо).

 

 

 РОЗДІЛ 2. Результати діяльності

ПрАТ «АК «Київводоканал» здійснює свою діяльність за допомогою об’єктів централізованого водопостачання та водовідведення, пов’язаних єдиним технологічним процесом виробництва і транспортування питної води, а також відведення і очищення стічних вод, які належать до комунальної власності територіальної громади м. Києва і перебувають у володінні та користуванні Товариства відповідно Угоди про передачу в управління ПрАТ «АК «Київводоканал» майна, що є комунальною власністю територіальної громади м. Києва.

ПрАТ «АК «Київводоканал» забезпечує споживачів міста Києва послугами централізованого водопостачання та водовідведення відповідно до отриманої ліцензії, проводить ремонти, експлуатацію та обслуговування як власних основних фондів так і майна комунальної власності м. Києва. Крім цього, Товариство надає послуги з водовідведення містам Київської області (Вишгород, Вишневе, Ірпінь, Чабани).

Станом на 31.12.2021 у ПрАТ «АК «Київводоканал» обліковуються основні засоби первісною вартістю 21 118,7 млн грн, з них майно, що належить Товариству на правах власності та незавершене будівництво – 3 824,3 млн грн та майно комунальної власності, передане у володіння та користування ПрАТ «АК «Київводоканал» територіальною громадою міста Києва 17 294,4 млн грн. Cтупінь зносу основних фондів у цілому по Товариству становить 68 %, що вимагає наявності значних фінансових та трудових ресурсів для підтримання їх у робочому стані.

Загальна довжина водопровідних мереж, що знаходяться у оперативному управлінні ПрАТ «АК «Київводоканал» - 4 336,27 км, з них частка ветхих та аварійних – 47,32 %.

Із загальної кількості каналізаційних мереж 2 746,77 км – частка ветхих і аварійних становить 29,95 %.

Обсяги реалізації послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення у 2021 році у порівнянні з обсягами реалізації у 2020 році, зросли на 1,4 % по водопостачанню та на 1,8 % по водовідведенню.

За 2021 рік чистий дохід від надання послуг з водопостачання та водовідведення на 11,6 % більший ніж у попередньому році. Це відбулося за рахунок збільшення обсягів реалізації та введення в дію з 2021 року нових тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення. Перегляд тарифів зумовлений: вимогами чинного законодавства, зростанням вартості паливно-енергетичних ресурсів, реагентів, а також зміною рівня амортизаційних відрахувань, ремонтів основних засобів, податків.

Фінансовим результатом діяльності Товариства за 2021 рік є прибуток у розмірі 180,5 млн грн, у т. ч. від надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення – збитки 47,7 млн грн, а по іншій діяльності та іншим доходам прибуток – 39,9 млн грн, інший дохід у вигляді амортизації комунального майна – 188,3 млн грн.

Проблемним є питання наявності боргів споживачів перед Товариством за фактично отримані послуги з водопостачання та водовідведення. Так, найбільшими боржниками ПрАТ «АК «Київводоканал» залишаються житловий сектор, загальний борг якого на 01.01.2022 становить 990,1 млн. грн (92%) та теплоенергокомпанії (5%).

Заборгованість теплоенергокомпаній за холодну воду, використану на власні потреби та для виготовлення гарячої води, на 01.01.2022 залишилась у розмірі 57,1 млн. грн, з них ТОВ «Єврореконструкція» − 6,6 млн. грн, КП «Київтеплоенерго» − 50,2 млн. грн.

Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги дорівнює 278,1 млн грн, у т. ч. розрахунки за:

-        матеріали                               -   84,1 млн грн;

-        виконані підрядні роботи               -   38,8 тис. грн;

-        придбані основні засоби                 -   25,5 млн грн;

-        за надані послуги                            - 129,7 млн грн.

Водночас, повідомляємо, що залишилась не профінансованою з державного бюджету заборгованість з різниці в тарифах на послуги з водопостачання та водовідведення, що утворилась на 01.01.2016 у розмірі 45,9 млн. грн.

 

РОЗДІЛ 3 Ліквідність та зобов'язання

За 2021 рік Показники ліквідності, платоспроможності та фінансової стабільності ПрАТ «АК «Київводоканал» мають наступні значення.

Назва показника Значення показника     Нормативне значення

1. Коефіцієнт абсолютної ліквідності      0,01  > 0

збільшення

2. Коефіцієнт загальної ліквідності (покриття)          0,87  > 1

3. Коефіцієнт швидкої ліквідності 0,74  0,6 – 0,8

4. Коефіцієнт платоспроможності  0,12  > 0,5

5. Коефіцієнт оборотності активів 0,39  >0,1

збільшення

Інтерпретація отриманих показників.

         Коефіцієнт абсолютної ліквідності показує яка частина короткострокових зобов`язань може бути сплачена терміново. Грошова платоспроможність Товариства станом на 31.12.2021 року становить 0,01 (нормативне значення – більше 0).

         Коефіцієнт загальної ліквідності (покриття) розраховується як відношення оборотних активів до поточних зобов’язань Підприємства та показує достатність ресурсів, які можуть бути використані для погашення його поточних зобов’язань. Нормативне значення коефіцієнту більше 1. На кінець звітного періоду коефіцієнт покриття становить 0,87.

         Коефіцієнт швидкої ліквідності показує наскільки найбільш термінові зобов’язання покриті ліквідними активами. На кінець звітного періоду коефіцієнт становить 0,74 (нормативне значення 0,6-0,8).

         Коефіцієнт фінансової стабільності (платоспроможності або автономії) розраховується як відношення власного капіталу до підсумку балансу і показує питому вагу власного капіталу в загальній сумі засобів, авансованих в його діяльність, тобто ступінь фінансової незалежності. Підприємство має власний капітал в загальній сумі його фінансових ресурсів в низькому значенні (0,12) (нормативне значення – більше 0,5).

         Коефіцієнт оборотності активів характеризує ефективність використання активів з точки зору об’єму реалізації, вказуючи скільки гривень реалізації припадає на кожну гривню, вкладену в активи підприємства. На кінець звітного періоду коефіцієнт оборотності активів складає 0,39 (нормативне значення – більше 0,1).

 

РОЗДІЛ 4. Екологічні аспекти

Стан навколишнього природного середовища за сучасних умов розвитку міста є визначним фактором життєзабезпечення.

З метою попередження та недопущення погіршення стану довкілля необхідно проводити оцінку господарської діяльності на предмет впливу на навколишнє природне середовище та здоров’я людей.

Основними напрямками забруднення навколишнього природного середовища є:

- Забруднення атмосферного повітря;

- Забруднення водних ресурсів;

- Забруднення ґрунтів;

-Утворення відходів.

 Атмосферне повітря

         Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення здійснюються виробничими підрозділами ПрАТ«АК «Київводоканал» згідно з дозволами на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами у кількості 58 одиниць, в тому числі:

-Департамент експлуатації водопровідного господарства – 17 од.

-Бортницька станція аерації – 3 од.

-Департамент експлуатації каналізаційного господарства – 33 од.

-Технічний департамент – 4 од. 

 -СП «Хвиля» - 1од.

Водні ресурси

Основною функцією Департаменту експлуатації водопровідного господарства. ПрАТ «АК «Київводоканал» є виробництво питної води, що відповідає вимогам Державних санітарних норм та правил «Гігієнічні вимоги  до води питної, призначеної для споживання людиною» (ДСанПіН 2.2.4-171-10).

Місто Київ забезпечується питною водою з трьох джерел водопостачання – річок Дніпро, Десна та підземних водоносних горизонтів. Артезіанський водопровід експлуатує свердловини сеноман-келовейського та середньоюрського водоносних горизонтів, глибиною від 90 до 340 м.

Спостерігається тенденція до погіршення якості води поверхневих джерел водопостачання міста за рахунок збільшення впливу антропогенних чинників: безсистемна господарська діяльність з порушенням допустимих меж освоєння територій, надмірна інтенсифікація використання природних ресурсів, замулення, забруднення та заростання річок.

Забруднення природного походження насамперед пов’язано з тим, що води річок Дніпро та Десни формуються в північних районах українського і білоруського Полісся, яке є потужним джерелом надходжень органічних речовин природного походження.

Хімізація сільського господарства, забудова прибережних територій, екологічні негаразди призвели до забруднення річок великою кількістю неочищених і недостатньо очищених стічних вод.

Якість поверхневих вод значно коливається впродовж року. Спостерігається погіршення якості дніпровської та деснянської води за мікробіологічними та фізико-хімічними показниками у весняно-літній період.

На відміну від поверхневих джерел підземні води більш захищені від антропогенного забруднення. Водопостачання з артезіанських свердловин є альтернативним при критичному забрудненні поверхневих джерел централізованого водопостачання як природного характеру, так і через техногенну діяльність людини.

Загальна проектна потужність господарсько-питного водопроводу м. Київ складає 2100 тис.м3/добу, у т.ч. з Дніпровської водопровідної станції - 600 тис.м3/добу, з Деснянської водопровідної станції – 1080  тис.м3/добу, з артезіанського водопроводу – 420 тис.м3/добу.

Фактичні обсяги підйому та подачі питної води за 2021 рік:

№ з/п

Підрозділ

Піднято води

тис. м3

Подано води

в мережу,тис. м3

1

Управління експлуатації Дніпровської водопровідної станції

59 415,912

54 774,08

2

Управління експлуатації Деснянської

водопровідної станції

168 830,712

157 083,932

3

Управління експлуатації артезіанських свердловин та насосних водопровідних станцій

22 654,514

22 465,581

 Для підготовки питної води вона забирається з поверхневих джерел – р. Дніпро і Десна та очищується на очисних водопровідних спорудах Дніпровської та Деснянської водопровідних станціях. Технологія водопідготовки питної води включає оброблення води реагентами з наступним відстоюванням та фільтруванням. В процесі очищення води утворюється осад. Основна маса осаду осідає у відстійниках, а решта затримується в загрузці швидких фільтрів. В процесі експлуатації очисні водопровідні споруди підлягають періодичній промивці та чистці.

Осади відстійників та промивні води із швидких фільтрів скидаються в річку Дніпро,  Русанівську протоку та каналізаційну мережу міста. Скид цих осадів є значним забруднювачем річки Дніпро.

Скид забруднюючих речовин у водні об’єкти Дніпровською та Деснянською водопровідними станціями здійснюється згідно з дозволом на спеціальне водокористування для ПрАТ «АК «Київводоканал» від 23.07.2020 року № 45/КІ/49д-20 та затвердженими гранично допустимими скидами (ГДС). Досягнення нормативів ГДС (концентрації забруднюючих речовин, обсяги скиду забруднюючих речовин у водні об’єкти)  можливе лише при введені в експлуатацію станцій зневоднення осадів на Дніпровській та Деснянській водопровідних станціях.

За 2021 рік обсяги скиду зворотних вод, забруднюючих речовин по Дніпровській та Деснянській водопровідних станціях і Бортницькій станції аерації були наступними:

 № з/п

Підрозділ

Обсяг зворотних вод,

тис м3

Маса забруднюючих речовин,

тонн

1

Дніпровська

водопровідна станція

4566,68

546,4

2

Деснянська

водопровідна станція

11691,84

2459,7

3

Бортницька станція аерації

267669,008

55126,441

 На сьогодні якість питної води контролюється відповідно до вимог нормативного документу ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною».

Якість питної води в централізованої системи господарсько-питного водопостачання міста Київ цілодобово контролюється 3-ма хіміко-бактеріологічними лабораторіями ПрАТ «АК «Київводоканал». Щодоби відбирається та аналізується приблизно 1000 проб води, які контролюються за 22 показниками. Щомісяця якість питної води контролюється за 50 показниками, а у широкому спектрі інгредієнтів питна вода щорічно досліджується за 80 показниками. Контроль за показниками якості питної води здійснюється щодня в 35-ти контрольних точках мереж, 18-х насосних водопровідних станціях.

За результатами лабораторних досліджень хіміко- бактеріологічних лабораторій Товариства якість питної води в м.Києві відповідає вимогам  ДСанПіН 2.2.4-171-10.

Фахівці Товариства постійно працюють у напрямі поліпшення якості питної води. Досвід показує реальну можливість поліпшення якості питної води за рядом основних показників завдяки універсальності традиційних технологічних прийомів підготовки питної води. До таких технологій в першу чергу належать коагулювання і подальше освітлення води. Для оптимізації процесу реагентної обробки води фахівці Товариства проводили пошук нових реагентів для визначення більш ефективних зразків.

Також Товариство працює в напрямі повної заміни рідкого хлору в процесі знезараження питної води. Оскільки всі артезіанські насосні станції знаходяться в міській забудові і заміна хлордозуючого обладнання для знезараження води на більш екологічно-безпечне є пріоритетним напрямом у технічному й технологічному переоснащенні господарства. На сьогодні Товариством уже впроваджено на 14 артезіанських насосних станціях технології знезараження питної води гіпохлоритом натрію.

Для знезараження питної води на Деснянській водопровідній станції застосовується хлор-аміачний метод знезараження. Рідкій хлор є отруйною речовиною. Транспортування та зберігання хлору може мати потенційну екологічну загрозу.

На Дніпровській водопровідній станції було впроваджено технологію знезараження питної води діоксидом хлору, який виробляється за допомогою хлориту натрію та соляної кислоти.

Очисні споруди Бортницької станції аерації були запроектовані в 50-х роках минулого століття. За існуючими на той час нормами, розрахунок проводився з метою забезпечення в очищеній стічній воді нормативних концентрацій забруднюючих речовин тільки за 3 показниками – завислі речовини, БСК20 (біологічне споживання кисню) та вміст розчиненого кисню. Фактично, очисні споруди повинні були видаляти із стічних вод тільки нерозчинені речовини та органічні забруднення. Всі блоки очистки стічних вод мають однакові технологічні схеми.

З 1965 року, коли був запущений в роботу I блок очисних споруд, і до сьогоднішнього дня ніяких суттєвих змін в технологічні схеми очистки стічних вод не вносилося.

Наразі, для Бортницької станції аерації визначено 12 основних показників якості очищених зворотних вод (завислі речовини, хлориди, сульфати,  БСК5,  ХСК,  фосфати, азот амонійний, нітрити, нітрати, залізо, нафтопродукти, СПАР (поверхнево-активні речовини) відповідно до нормативів гранично допустимого скиду (ГДС) речовин у Канівське водосховище із зворотними водами Бортницької станції аерації, які входять до складу Дозволу на спеціальне водокористування для ПрАТ «АК «Київводоканал» від 23.07.20 року № 45/КІ/49д-20 (затверджені і узгодженні з терміном дії – з 23.07.20 року до 23.07.2023 року).

Найбільшою проблемою при очищенні стічних вод на очисних спорудах БСА є біогенні елементи (сполуки азоту та фосфору – азот амонійний, нітрити, нітрати) на досягнення яких очисні споруди не запроектовані, а вимоги до них стають більш жорсткими з кожним роком. Досягати якісного очищення за цими показниками на існуючих спорудах, фактично, можливо лише завдяки задіянню в роботу всіх технологічних споруд, підвищеними витратами повітря на біологічну очистку (і, як наслідок – значним збільшенням споживання електроенергії). Таким чином, при проектній потужності 3-х блоків станції 1,8 млн. м3/добу, її теперішня фактична потужність (600-800 тис. м3/добу) є максимальною при якій можливо забезпечувати нормативне очищення стічних вод.

Таким чином, найголовнішим завданням на сьогодні є впровадження проекту повної реконструкції станції з заміною технологічних споруд очищення стічних вод на сучасні та впровадженням нової технологічної лінії обробки та утилізації осадів стічних вод. В разі неприйняття термінових заходів, ситуація буде ще більше погіршуватися і призведе, в остаточному підсумку, до скиду неочищених стоків міста в р. Дніпро і виникненню екологічної катастрофи не тільки українського, а й європейського масштабу.

ПрАТ «АК «Київводоканал», виступає Замовником по проекту «Реконструкція споруд очистки стічних каналізаційних вод та будівництва технологічної лінії по обробці та утилізації осадів Бортницької станції аерації» (далі – проект), що реалізується відповідно до норм Закону України  «Про ратифікацію Договору (у формі обміну нотами) між Урядом України та Урядом Японії про надання кредиту для реалізації проекту модернізації Бортницької станції очистки стічних вод у рамках  реалізації проекту» від 26 вересня 2015 року № 664-VIII.

Наприкінці квітня 2021 року ПрАТ "АК "Київводоканал" було завершено процедуру оцінки Технічної та Цінової частин пропозиції отриманих від претендента. 23 квітня 2021 відповідні звіти за результатами проведеної оцінки було направлено на розгляд та погодження JICA.

15 червня 2021 року, JICA офіційно погодило звіти з оцінювання Технічної і Фінансової пропозицій, після консультацій з відповідними вищими органами Японії, які не мають заперечень щодо процесу оцінювання, реалізованого ПрАТ "АК "Київводоканал", а також щодо запропонованого наступного етапу, а саме переговорів з учасником торгів.

15 червня 2021 року ПрАТ "АК "Київводоканал" та Японським агентством міжнародного співробітництва (JICA) оприлюднено та опубліковано спільну заяву щодо поточного статусу реалізації Проєкту модернізації Бортницької станції аерації.

24 червня 2021 року між ПрАТ «АК «Київводоканал» та уповноваженими представниками учасника тендеру узгоджено графік проведення перемовин щодо реалізації Проєкту.

11 листопада 2021 року ПрАТ "АК "Київводоканал" та Японським агентством міжнародного співробітництва (JICA) опубліковано спільну заяву щодо статусу реалізації Проєкту модернізації Бортницької станції аерації.

Проектом передбачено використання сучасних та ефективних технологічних схем очищення стічних вод, що мають широке впровадження на очисних спорудах великих міст Європи та світу.

Основною причиною забруднення стічних вод є скид забруднених комунально – побутових і промислових стічних вод безпосередньо у систему міської каналізації. Для переважної більшості підприємств промисловості скид забруднюючих речовин істотно перевищує встановлений рівень Допустимих концентрацій (ДК).

Кількість перевищень ДК

Рік

Кількість підприємств

Кількість підприємств з перевищенням ДК

2021

7199

1050

Більша частина каналізаційних мереж потребує заміни або капітального ремонту. Часті пориви каналізаційних колекторів є постійним джерелом небезпечного забруднення навколишнього природного середовища.

З метою запобігання псування обладнання систем водовідведення та безперебійної в мережах регламентних норм роботи споруд очищення стічних вод та обробки осадів і гарантування, що скиди стічних вод з очисних споруд не спричинять згубного впливу на навколишнє природне середовище, розроблені Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення від 01.12.2017 №316, які зареєстровані в Міністерстві юстиції Українивід 15.01.2018 №56/31508. Для забезпечення контролю за досягненням нормативних вимог за скиданням стічних вод до міської каналізаційної мережі м. Києва на місцевому рівні розробляються  «Правила приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва» (далі – Правила).

Контроль за дотриманням нормативних вимог за скидом стічних вод до міської каналізаційної мережі здійснює Департамент екологічного нагляду  ПрАТ «АК «Київводоканал» (ДЕН), який при виконанні своїх функцій, керується Правилами приймання стічних вод абонентів у систему каналізації м. Києва затверджені виконавчим органом Київської міської ради (КМДА) від 21.10.2011 №1879, ДЕН постійно виявляє випадки, коли абоненти (підприємства різних галузей промисловості та різних видів діяльності) скидають у міську каналізацію жири, відпрацьовані нафтопродукти, інші заборонені до скиду речовини, допускають значні перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин, що іноді призводить до зупинення роботи каналізаційних насосних станцій.

Кількість підприємств на обліку ДЕН та виявлені порушення

Рік

На обліку підприємств

Обстежено підприємств

Виявлені порушеннята наданні приписи

2021

7199

3343

7414

 

В останні десятиріччя в стічних водах, що надходять на очищення, концентрації сполук азоту та фосфору різко зросли. Якщо, в середині 90-х років минулого століття вони становили 15-20 мг/л (по азоту амонійному) та 6-8 мг/л (по фосфатах), то на сьогоднішній день вказані показники сягають 50 та 30 мг/л, відповідно.

 

Якість стічних вод за 2021 рік

Рік

Найменування забруднюючих речовин

Якість стічних вод, що надходять на очисні споруди БСА

Якість очищених стічних вод на виході з очисних споруд БСА

 2021

Азот амонійний, мг/дм3

24,9 – 65,8

8,03

Фосфати, мг/дм3

11,44-40,92

6,12

ХСК, мг/дм3

531-1562

79,1

Завислі речовини, мг/дм3

199-911

19,7

За результатами лабораторних досліджень якість очищених зворотних стічних вод, що скидаються у р. Дніпро, відповідала встановленим ГДС.

Отже, для запобігання порушень у роботі мереж і споруд каналізації, підвищення рівня безпеки їх експлуатації та забезпечення охорони навколишнього природного середовища від забруднення скидами стічних вод підприємств залежить від успішності співпраці та порозуміння виробників, споживачів та органів місцевого самоврядування

 

 

 

 

РОЗДІЛ 5 Соціальні аспекти та кадрова політика

-        Загальна кількість працівників та частка жінок на керівних посадах.

Загальна кількість працівників станом на 01.01.2022р. становить 6577 осіб, з них жінок – 2749 осіб, частка жінок на керівних посадах становить – 7,68 % (або 211 осіб); станом на 01.01.2021р. загальна кількість працівників становила – 6556 осіб, з них жінок – 2727осіб, частка жінок на керівних посадах становила – 7,55%  (або 206 осіб).

-        Заохочення (мотивація) працівників.

За сумлінне виконання обов’язків, встановлених трудовим договором, ініціативу, тривалу і бездоганну роботу, значні трудові досягнення  в Товаристві застосовуються такі заходи заохочення: оголошення подяки, нагородження почесною грамотою, відзнакою «Заслужений працівник ПрАТ «АК «Київводоканал». Зокрема, в 2021 році до заохочення вищезазначеними нагородами було представлено – 278 осіб; в 2020 році – 147 осіб.

-     Навчання та освіта персоналу.

У відповідності до чинного законодавства України та у відповідності до програм навчання  працівників, в Товаристві систематично здійснюється робота по навчанню та розвитку персоналу. Зокрема, у 2021 році: проведено навчання та підвищення кваліфікації персоналу різних категорій  – 1658 осіб, у 2020 році – 1367 осіб.

Підвищено кваліфікаційні розряди робітникам в тому числі за результатами навчання в 2021 році - 145 особам, у 2020 році – 79 особам.

 Присвоєно кваліфікаційні категорії інженерно-технічним працівникам, у 2021 році – 120 особам, у 2020 році – 115 особам.

Витрати на навчання у 2021 році  становили – 1539202,57 грн., у 2020 році – 1947458,0 грн.

         Освітній рівень працівників становить: 

Повну вищу освіту мають 2021 особа; базову вищу – 176 осіб; неповну вищу – 1045 осіб; професійно-технічну – 999 осіб; повну загальну середню – 2194 осіб; базову середню - 142 особи

-        Інше

Здійснено страхування робітників за кошти Товариства  у 2021 році –   4206 осіб, у 2020

 

 

 

РОЗДІЛ 6. Ризики

Для внутрішнього страхування підприємницьких ризиків є створення та використання на підприємстві резервів (фондів), які створюються, регулюються обліковою політикою суб'єкта господарювання, галузевими стандартами та іншими нормативно-правовими актами.

Резерви зобов'язань та відрахувань - це нефінансові зобов'язання, які визнаються, коли ПрАТ «АК «Київводоканал» (далі – Компанія) має юридичне або конструктивне зобов'язання в результаті минулих подій, існує ймовірність, що для погашення такого зобов'язання потрібно буде вилучити ресурси, а суму цього зобов'язання можна розрахувати з достатнім рівнем точності. Коли існують декілька схожих зобов'язань, імовірність того, що для їх погашення знадобиться відтік грошових коштів, визначається для всього класу таких зобов'язань.

У ПрАТ «АК «Київводоканал» до таких резервів станом на 31.12.2021 можна віднести наступні:

•        резерв під очікувані кредитні збитки (резерв сумнівних боргів) – використовується для погашення безнадійної заборгованості;

•        резерв майбутніх витрат (і платежів);

•        резерви соціальної спрямованості (резерв забезпечення виплат персоналу) – створюються для виплати відпусток, на випадок звільнення персоналу;

•        резерв  за іншими виплатами працівникам (забезпечена пенсійна програма) -  встановлене зобов’язання компенсувати Державному пенсійному фонду України суми додаткових пенсій, виплачуваних деяким категоріям колишніх і діючих працівників.

•        резерви під знецінення запасів.

            Спрощеним підходом до визнання очікуваних кредитних збитків є розрахунок очікуваних кредитних збитків за торговельною дебіторською заборгованістю з використанням матриці забезпечення. Залежно від ситуації Компанія використовує для оцінювання очікуваних кредитних збитків за весь строк дії за фінансовими активами свій власний історичний досвід кредитних збитків за торговельною та іншою дебіторською заборгованістю. Матриця забезпечення визначає ставки забезпечення (коефіцієнти збитку) залежно від кількості днів, що минули з моменту визнання торговельної дебіторської заборгованості простроченою з урахуванням ризику настання дефолту (невиконання зобов'язань).

Забезпечення (резерв майбутніх платежів) визнається тільки якщо виконуються усі умови:

•        компанія має існуюче зобов'язання (юридичне чи конструктивне) внаслідок минулої події;

•        ймовірно, що для виконання зобов'язання буде необхідним вибуття економічних вигід;

•        можна достовірно оцінити суму зобов'язання.

Сума, визнана як забезпечення, має бути найкращою оцінкою видатків, необхідних для погашення існуючого зобов'язання на кінець звітного періоду, за вирахуванням суми очікуваного відшкодування.

При визначенні суми забезпечення Компанія враховує ризики та невизначеності, які неминуче пов'язані з багатьма подіями та обставинами, вплив вартості грошей у часі.

Забезпечення створюються для відшкодування наступних (майбутніх) операційних витрат на виплату відпусток працівникам.

Сума забезпечення витрат на виплату відпусток визначається за обліковою оцінкою грошових ресурсів, необхідних для погашення даного зобов'язання, на дату балансу та включається до складу витрат звітного періоду.

Забезпечення використовуються лише на відшкодування лише тих витрат, для покриття яких вони були створені.

 

Поточні забезпечення та резерви під знецінення ПрАТ «АК «Київводоканал»

 

Забезпечення виплат персоналу

Відповідно до вимог законодавства України Компанія зобов’язана оплачувати своїм працівникам щорічні відпустки, що розраховуються в залежності від кількості фактичного відпрацьованого часу.

На 31 грудня 2021 року зобов'язання Компанії перед своїми працівниками з оплати відпусток за період, який підлягає оплаті як відпустка, складають 76 070  тис. грн.

 

Зобов`язання   за іншими виплатами працівникам

На 31 грудня 2021 року  зобов’язання Компанії перед своїми працівниками з виплати по закінченню трудової діяльності (виплата пільгової пенсії), складають 1492  тис. грн.

 

Забезпечення під виконання судових рішень

У складі забезпечень під виконання судових рішень станом на 31 грудня 2021 року визнані  штрафні санкції по судових справах в сумі  4340  тис. грн. та інше в сумі  6256  тис. грн.

 

Резерви на покриття збитків під знецінення

Резерви на покриття збитків під знецінення станом на 31 грудня 2021 року представлені наступним чином:

Запаси                                                                                               16 116 тис. грн                                  

Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги            719 288 тис. грн

Інша поточна дебіторська заборгованість  54 924 тис. грн

 

РОЗДІЛ 7. Дослідження та інновації

I. Протягом 2021 року на замовлення ПрАТ «АК «Київводоканал»     ДП «Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут міського господарства» виконувалась наукова розробка щодо визначення об’ємів стічних вод, що неорганізовано потрапляють до системи централізованого водовідведення м. Києва».

Вказана розробка виконана на основі ґрунтовного аналізу особливостей системи водовідведення міста, місцевих кліматичних умов, рівня ґрунтових вод, стану каналізаційних колекторів і колодязів тощо і буде використовуватись Товариством під час підготовки обґрунтувань щодо собівартості послуг з централізованого водовідведення.

II. Для пошуку способів удосконалення технологій знезараження і очищення питної води шляхом проведення досліджень, спрямованих на визначення ефективності нових реагентів і технологій у 2021 році:

1. Наказом ПрАТ «АК «Київводоканал» було створено робочу групу у складі фахівців Товариства з опрацювання питань удосконалення процесу знезараження води на Дніпровській водопровідній станції, за рішенням якої виконано лабораторні випробування технології обробки води діоксидом хлору з подальшим фільтруванням та промислові випробування такої обробки на одному з швидких фільтрів станції.

Крім того, для забезпечення нормативної якості питної води на виході з очисних водопровідних споруд Дніпровської водопровідної станції Інститутом колоїдної хімії та хімії води ім. А. В. Думанського на замовлення Товариства було виконано науково-дослідну роботу «Дослідження впливу діоксиду хлору на зміну параметрів якості води на етапах її підготовки на Дніпровській водопровідній станції».

2. Для оцінювання ефективності нової технології очищення води ультрафільтраційними мембранами було складено та розпочато реалізацію плану заходів щодо проведення  експериментальних випробувань цієї технології на Дніпровській водопровідній станції.

3. З метою визначення доцільності впровадження в технологію водопідготовки  пиловидного активованого вугілля  для видалення запахів  на Дніпровській та Деснянській водопровідних станціях протягом року проводились відповідні лабораторні дослідження, які засвідчили, що очікуваного ефекту в боротьбі із запахами води в окремі періоди року досягнуто не було.    

4. Продовжено промислові випробування природного кліноптилоліту фракції 1-3 мм (цеоліт) як завантаження швидких фільтрів на ОВС-2 Деснянської водопровідної станції.

III. З метою оцінювання технічних характеристик нового чи суттєво удосконаленого за технічними характеристиками обладнання і устаткування протягом 2021 року на виробничих об’єктах Товариства було випробувано:

-  засувку чавунну фланцеву з обгумованим клином DN100PN16;

-  засоби обліку споживання води серії SDC smart C+;

-  затвор поворотний дисковий чавунний фланцевий з подвійним ексцентриком DN 400, PN 10, series Duplex 316L;

-  редукційний вузол та засувку з погумованим клином DN150, PN16.

IV. Для підвищення обізнаності працівників ПрАТ «АК «Київводоканал» про інноваційні технології, обладнання, устаткування, матеріали, призначені для використання у водопровідному та каналізаційному господарстві, протягом 2021 року було проведено 11 зустрічей фахівців Товариства з представниками організацій, підприємств, компаній, в тому числі іноземних, якими надано відповідні інформаційні та презентаційні матеріали.

V. У ході збору інформації від структурних підрозділів  ПрАТ «АК «Київводоканал» для заповнення форми державного статистичного спостереження № 1 – інновація «Обстеження інноваційної діяльності промислового підприємства» за 2021 рік було з’ясовано, що протягом                2021 року були впроваджені наступні заходи, які є інноваційними для Товариства:

         1. Створена перша частина автоматизованої системи контролю якості послуг. Інноваційним є застосування для цієї задачі геоінформаційної платформи, веб рішень та отримання даних щодо змін тиску за ОРС протоколом в режимі реального часу.         

2. Виконана заміна систем телеметрії для задач диспетчеризації для             6 водопровідних та 10 каналізаційних насосних станцій, під час якої також спроваджена автоматизована система вібродіагностики насосних агрегатів на НВС «Крутогірна». Інноваційним є застосування сучасної платформи реального часу SIMATIC (програмованих логічних контролерів S7-1200, ОРС серверу TeleControl Server Basic та SCADA системи WinCC) та вперше в Україні застосування контролерної системи вібродіагностики SIPLUS CMS1200 компанії Siemens на насосних агрегатах водопровідної станції. Реалізацію проєкту планується продовжити у 2022 році.   

3. Виконано модернізацію повірочних установок для повірки приладів обліку класу «С». Дане технічне рішення надає можливість розширити номенклатуру приладів обліку, що повіряються в повірочній лабораторії Товариства.

  Проведено роботи з налагодження дистанційного зняття показників з будинкових і квартирних лічильників води, встановлених на об’єктах водоспоживання.

Завдяки оснащенню і використанню системи диспетчеризації у будівлях та житлових будинках вдасться значно знизити витрати води та раціонально використовувати, що, в свою чергу, знизить витрати споживачів на оплату різниці між показаннями лічильника комерційного обліку і сумою показань лічильників розподільного обліку, та підвищить рівень задоволеності споживачів.   

4. Придбано два портативних автоматичних пробовідбірники Sigma SD 900 P, які легкі в програмуванні та призначені для відбору проб стічних вод для виконання їх досліджень.

5. Завершено реалізацію проєктів будівництва в рамках яких на об’єктах Товариства впроваджено нові або суттєво удосконалені (інноваційні) технічні і технологічні рішення, а саме:

В рамках виконання проєктів «Технічне переоснащення каналізаційної насосної станції «Винзавод» з впровадженням енергозберігаючого обладнання та частотного регулювання за адресою: вул. Новопирогівська, 56 в Голосіївському районі м. Києва» та «Технічне переоснащення каналізаційної насосної станції «Перемога» з впровадженням енергозберігаючого обладнання та частотного регулювання за адресою: вул. Бударіна, 3 в с. Чайки Києво-Святошинського району Київської області», зокрема, було виконано модернізацію насосного та електричного обладнання з впровадженням нового сучасного енергозберігаючого насосного обладнання виробництва фірми «Flygt» без зміни призначення насосної станції та збільшення виробничої потужності. Модернізована насосна станція не несе додаткової небезпеки довкіллю та не потребує встановлення додаткової санітарно-захисної зони. Досягнуто зменшення енерговитрат за рахунок модернізації обладнання та впровадження сучасних технологій дозволяє стримувати зріст собівартості послуг з водовідведення.

В рамках реалізації проєкту «Технічне переоснащення РУ-0,4кВ                 РП-283 каналізаційної станції «Микільська Борщагівка №2» за адресою                   м. Київ, вул. Зодчих, 1 в Святошинському районі м. Києва» було впроваджено сучасне електричне обладнання, силові трансформатори та дизельну електростанцію. Безперебійне та надійне електропостачання каналізаційної станції, її насосного та іншого технологічного обладнання дозволить уникнути виливу стоків і, як наслідок, недопущення забруднення навколишнього середовища.

 

РОЗДІЛ 8. Перспективи розвитку

Основні напрямки розвитку:

  1. Забезпечення належної якості надання послуг та підвищення рівня задоволення споживачів;
  2. Забезпечення безпечних умов праці;
  3. Підвищення продуктивності та збереження робочих місць;
  4. Підвищення фінансових показників;
  5. Розвиток дистанційного обслуговування, інтеграція до «цифрової держави» (удосконалення особистого кабінету на сайті, удосконалення додатку «Київводоканал цифровий» тощо);
  6. Продовження та розвиток інклюзивної практики;
  7. Раціональне використання енергоресурсів.

Будівництво, реконструкція та модернізація об’єктів

У рамках інвестиційного проєкту з покращення водопостачання у місті Києві, що реалізовуватиметься за рахунок коштів Французького пільгового казначейського кредиту заплановано реалізацію наступних заходів:

  • ·Реконструкція системи водопостачання Дніпровської та Деснянської водопровідних станцій в м. Києві, з впровадженням технології попередження гідравлічних ударів;
  • ·Водопровідна станція № 1 Деснянської водопровідної станції. Коригування. І черга будівництва. Реконструкція Деснянської водопровідної станції з впровадженням технології очистки промивних вод;
  • ·Реконструкція  напірних водопроводів № 1 до НС-3 просп. А. Навої, 1 та № 2 від НС-2 до НС-3 від камери гасіння, включаючи дюкери № 1, № 2, на ділянці від камери гасіння гідроударів на просп. А. Навої, 1 до камери переключень в районі Набережного шосе в м. Києві» з впровадженням системи контролю втрат води (пілотний проєкт).

Рамковий договір між Урядом України та Урядом Французької республіки щодо офіційної підтримки проєкту з покращення водопостачання у місті Києві ратифікований Законом України від 01.07.2021 № 1608-IX. Сума кредиту становить 70,0 млн. євро терміном на 40 років з пільговим періодом 15 років та процентною ставкою 0,0092 % річних.

Також Управлінням капітального будівництва
ПрАТ «АК «Київводоканал» ведеться процедура щодо залучення кредитних коштів в рамках програми Danida Business Finance в Україні. Програмою передбачається реалізація таких заходів:

  • ·Реконструкція дюкерних переходів через р. Дніпро;
  • ·Капітальний ремонт головного міського каналізаційного колектора у
    м. Києві;
  • ·Реконструкція каналізаційної насосної станції «Правобережна».

Рамкова угода між Урядом України та Урядом Королівства Данія щодо загальних умов та процедур, організаційних заходів та фінансових умов реалізації програми Danida Business Finance в Україні ратифікована Законом України від 16.06.2020 № 707-IX.

Інвестиційна програма ПрАТ «АК «Київводоканал» на 2022 рік схвалена постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг «Про схвалення Інвестиційної програми ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «АКЦІОНЕРНА КОМПАНІЯ «КИЇВВОДОКАНАЛ» на 2022 рік» від 18.01.2022 № 69. Програма економічного і соціального розвитку м. Києва на 2022 рік затверджена рішенням Київської міської ради від 09.12.2021 № 3703/3744 «Про внесення змін до Програми економічного і соціального розвитку м. Києва на 2021-2023 роки, затвердженої рішенням Київської міської ради від 24 грудня 2020 року № 23/23».

 

РОЗДІЛ 9. Корпоративне управління

У Товаристві розроблений власний Кодекс корпоративного управління, яким керується емітент. Кодекс корпоративного управління затверджений рішенням позачергових загальних зборів акціонерів Товариства 20 грудня 2010 року (протокол б/н).

 

Текст власного Кодексу корпоративного управління у публічному доступі не перебуває.Товариство не застосовує інші кодекси корпоративного управління (фондових бірж, об’єднань юридичних осіб). Товариство застосовує всі положення власного Кодексу корпоративного управління.

 

У звітному періоді відбулись одні збори акціонерів, а саме річні загальні збори акціонерів Товариства. Протокол зборів № 1/21 від 28 квітня 2021 року.

Кворум зборів 99,805947% від загальної кількості голосуючих акцій Товариства.

 

На річних зборах акціонерів було прийнято наступні рішення:

-         обрано лічильну комісію та затверджено регламент проведення зборів;

-         розглянуто звіти Правління, Наглядової ради, Ревізійної комісії, зовнішнього аудитора за результатами діяльності у 2020 році, та за наслідками їх розгляду всі звіти затверджено;

-         затверджено фінансову звітність Товариства за 2020 рік, плату за користування майном, розподіл прибутку, розмір дивідендів;

-         надано згоди на вчинення значних правочинів;

-         прийнято рішення виключити Регіональне відділення Фонду державного майна України по м. Києву (код ЄДРПОУ 19030825) з інформації про Товариство у ЄДР.