Звіт про управління ПрАТ «АК «Київводоканал» за 2022 рік

РОЗДІЛ 1 Організаційна структура ПрАТ «АК «Київводоканал»

Організаційна структура ПрАТ «АК «Київводоканал» складається з Головного офісу та восьми наступних відокремлених структурних підрозділів:

  1. Департамент експлуатації водопровідного господарства.
  2. Департамент експлуатації каналізаційного господарства.
  3. Технічний департамент.
  4. Розрахунковий департамент.
  5. Департамент екологічного нагляду.
  6. Управління капітального будівництва.
  7. Дирекція по реконструкції Бортницької станції аерації.
  8. Повірочна лабораторія.

 

Головний офіс та відокремлені структурні підрозділи в свою чергу складаються з невідокремлених структурних підрозділів (управлінь, відділів, груп, цехів тощо).

 

 РОЗДІЛ 2. Результати діяльності

ПрАТ «АК «Київводоканал» здійснює свою діяльність за допомогою об’єктів централізованого водопостачання та водовідведення, пов’язаних єдиним технологічним процесом виробництва і транспортування питної води, а також відведення і очищення стічних вод, які належать до комунальної власності територіальної громади м. Києва і перебувають у володінні та користуванні Товариства відповідно до Угоди про передачу в управління ПрАТ «АК «Київводоканал» майна, що є комунальною власністю територіальної громади  м. Києва

ПрАТ «АК «Київводоканал» забезпечує споживачів міста Києва послугами централізованого водопостачання та централізованого водовідведення відповідно до отриманої ліцензії, проводить ремонти, експлуатацію та обслуговування як власних основних фондів так і майна комунальної власності м. Києва. Крім цього, Товариство надає послуги з водовідведення містам Київської області.

Станом на 31.12.2022 у ПрАТ «АК «Київводоканал» обліковуються основні засоби первісною вартістю 21 543,9 млн грн, з них незавершене будівництво –  2 329,6 млн грн, майно, що належить Товариству на правах власності – 1745,2 млн грн та майно комунальної власності, передане у володіння та користування ПрАТ «АК «Київводоканал» територіальною громадою міста Києва 17 469,1 млн грн. Майно комунальної власності у складі основних засобів Товариства складає 91,0 % і лише 9,0 % власних активів. Cтупінь зносу основних фондів у цілому по Товариству становить 69 %, що вимагає наявності значних фінансових та трудових ресурсів для підтримання їх у робочому стані.

У зв’язку із початком широкомасштабної збройної агресії російської федерації проти України, введенням воєнного стану в Україні та евакуацією частини населення з міста Києва, кількість реалізованих послуг Товариства по всіх категоріях споживачів протягом 2022 року зменшились майже на 23% від обсягів, запланованих на 2022 рік.

У І півріччі 2022 року Товариство мало можливість працювати за рахунок залишків матеріалів на складах та залишків коштів на розрахункових рахунках станом на 24 лютого 2022 року, так як термін оплати основних видатків припадає на другу половину місяця, що дало можливість оптимізувати витрати.

За рахунок різкого зростання цін на матеріальні ресурси у ІІ півріччі 2022 року значно зросли витрати підприємства.

Як результат, за підсумками роботи Товариства у 2022 році фінансовим результатом є збиток у розмірі 45,5 млн грн, у тому числі від надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (основного виду діяльності) збиток становить 295,2 млн грн.

З 01.01.2022 ПрАТ «АК «Київводоканал» застосовувало тарифи на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 22.12.2021 № 2842 «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення».

В 2022 році Товариство змушене було працювати в умовах гострого дефіциту коштів, але незважаючи на складну ситуацію, продовжувало надавати послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в стабільному режимі, оперативно реагувати на повідомлення про аварійні ситуації та проводити аварійно-відновлювальні роботи.

Дефіцит обігових коштів призводить до накопичення боргів перед постачальниками електричної енергії, теплової енергії, за виконані підрядні роботи, інше.

Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги на 31.12.2022 дорівнює 374,5 млн грн, у т. ч. розрахунки за:

-                     матеріали                               -   30,4 млн грн;

-                     виконані підрядні роботи               -   33,2 тис. грн;

-                     придбані основні засоби                 -   27,6 млн грн;

-                     за надані послуги                            - 283,3 млн грн,

в т.ч. за енергоносії               - 224,3 млн грн.

Проблемним є питання наявності боргів споживачів перед Товариством за фактично отримані послуги з водопостачання та водовідведення. Так, найбільшими боржниками ПрАТ «АК «Київводоканал» залишається житловий сектор, загальний борг якого на 31.12.2022 становить 1216,8 млн. грн (95 %).

Водночас, повідомляємо, що станом на 31.12.2022 залишилась не профінансованою з державного бюджету заборгованість з різниці в тарифах на послуги з водопостачання та водовідведення, що утворилась на 01.01.2016 у розмірі 45,9 млн. грн.

 

РОЗДІЛ 3 Ліквідність та зобов'язання

За 12 місяців 2022 року Показники ліквідності, платоспроможності та фінансової стабільності ПрАТ «АК «Київводоканал» мають наступні значення.

 

Назва показника

Значення показника

Нормативне значення

1. Коефіцієнт абсолютної ліквідності

0,08

> 0

збільшення

2. Коефіцієнт загальної ліквідності (покриття)

0,87

> 1

3. Коефіцієнт швидкої ліквідності

0,7

0,6 – 0,8

4. Коефіцієнт платоспроможності

0,11

> 0,5

5. Коефіцієнт оборотності активів

0,38

>0,1

збільшення

Інтерпретація отриманих показників.

  • Ø Коефіцієнт абсолютної ліквідності показує яка частина короткострокових зобов`язань може бути сплачена терміново. Грошова платоспроможність Товариства станом на 31.12.2022 року становить 0,08 (нормативне значення – більше 0).
  • Ø Коефіцієнт загальної ліквідності (покриття) розраховується як відношення оборотних активів до поточних зобов’язань Підприємства та показує достатність ресурсів, які можуть бути використані для погашення його поточних зобов’язань. Нормативне значення коефіцієнту більше 1. На кінець звітного періоду коефіцієнт покриття становить 0,87.
  • Ø Коефіцієнт швидкої ліквідності показує наскільки найбільш термінові зобов’язання покриті ліквідними активами. На кінець звітного періоду коефіцієнт становить 0,7 (нормативне значення 0,6-0,8).
  • Ø Коефіцієнт фінансової стабільності (платоспроможності або автономії) розраховується як відношення власного капіталу до підсумку балансу і показує питому вагу власного капіталу в загальній сумі засобів, авансованих в його діяльність, тобто ступінь фінансової незалежності. Підприємство має власний капітал в загальній сумі його фінансових ресурсів в низькому значенні (0,11) (нормативне значення – більше 0,5).
  • Ø Коефіцієнт оборотності активів характеризує ефективність використання активів з точки зору об’єму реалізації, вказуючи скільки гривень реалізації припадає на кожну гривню, вкладену в активи підприємства. На кінець звітного періоду коефіцієнт оборотності активів складає 0,38 (нормативне значення – більше 0,1).

 

 

РОЗДІЛ 4. Екологічні аспекти

Стан навколишнього природного середовища за сучасних умов розвитку міста є визначним фактором життєзабезпечення.

З метою попередження та недопущення погіршення стану довкілля необхідно проводити оцінку господарської діяльності на предмет впливу на навколишнє природне середовище та здоров’я людей.

Основними напрямками забруднення навколишнього природного середовища є:

–  Забруднення атмосферного повітря;

– Забруднення водних ресурсів;

– Забруднення ґрунтів;

– Утворення відходів.

 Атмосферне повітря

         Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення здійснюються виробничими підрозділами ПрАТ«АК «Київводоканал» згідно з дозволами на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами у кількості 59 одиниць, в тому числі:

-Департамент експлуатації водопровідного господарства – 16 од. 

-Бортницька станція аерації – 3 од.

-Департамент експлуатації каналізаційного господарства – 33 од.

-Технічний департамент – 4 од. 

-Розрахунковий департамент – 1 од.

 -СП «Хвиля» - 1од.

Водні ресурси

Основною функцією Департаменту експлуатації водопровідного господарства. ПрАТ «АК «Київводоканал» є виробництво питної води, що відповідає вимогам Державних санітарних норм та правил «Гігієнічні вимоги  до води питної, призначеної для споживання людиною» (ДСанПіН 2.2.4-171-10) та на період дії воєнного стану Державних санітарних норм і правил «Показники безпечності та окремі показники якості питної води в умовах воєнного стану та надзвичайних ситуаціях іншого характеру» (далі – ДСанПіН), затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 22.04.2022 № 683.

Місто Київ забезпечується питною водою з трьох джерел водопостачання – річок Дніпро, Десна та підземних водоносних горизонтів. Артезіанський водопровід експлуатує свердловини сеноман-келовейського та середньоюрського водоносних горизонтів, глибиною від 90 до 340 м.

Спостерігається тенденція до погіршення якості води поверхневих джерел водопостачання міста за рахунок збільшення впливу антропогенних чинників: безсистемна господарська діяльність з порушенням допустимих меж освоєння територій, надмірна інтенсифікація використання природних ресурсів, замулення, забруднення та заростання річок.

Забруднення природного походження насамперед пов’язано з тим, що води річок Дніпро та Десни формуються в північних районах українського і білоруського Полісся, яке є потужним джерелом надходжень органічних речовин природного походження.

Хімізація сільського господарства, забудова прибережних територій, екологічні негаразди призвели до забруднення річок великою кількістю неочищених і недостатньо очищених стічних вод.

Якість поверхневих вод значно коливається впродовж року. Спостерігається погіршення якості дніпровської та деснянської води за мікробіологічними та фізико-хімічними показниками у весняно-літній період.

На відміну від поверхневих джерел підземні води більш захищені від антропогенного забруднення. Водопостачання з артезіанських свердловин є альтернативним при критичному забрудненні поверхневих джерел централізованого водопостачання як природного характеру, так і через техногенну діяльність людини.

Загальна проектна потужність господарсько-питного водопроводу м. Київ складає 2100 тис.м3/добу, у т.ч. з Дніпровської водопровідної станції - 600 тис.м3/добу, з Деснянської водопровідної станції – 1080  тис.м3/добу, з артезіанського водопроводу – 420 тис.м3/добу.

Фактичні обсяги підйому та подачі питної води за 2022рік:

№ з/п

Підрозділ

Піднято води

тис. м3

Подано води  в мережу, тис. м3

1

Управління експлуатації Дніпровської водопровідної станції

49 032,8

44 979,2

2

Управління експлуатації Деснянської водопровідної станції

137 250,4

125 963,8

3

Управління експлуатації артезіанських свердловин та насосних водопровідних станцій

15 264,0

15 074,4

         Для підготовки питної води вона забирається з поверхневих джерел – р. Дніпро і Десна та очищується на очисних водопровідних спорудах Дніпровської та Деснянської водопровідних станціях. Технологія водопідготовки питної води включає оброблення води реагентами з наступним відстоюванням та фільтруванням. В процесі очищення води утворюється осад. Основна маса осаду осідає у відстійниках, а решта затримується в загрузці швидких фільтрів. В процесі експлуатації очисні водопровідні споруди підлягають періодичній промивці та чистці.

Осади відстійників та промивні води із швидких фільтрів скидаються в річку Дніпро,  Русанівську протоку та каналізаційну мережу міста. Скид цих осадів є значним забруднювачем річки Дніпро.

Скид забруднюючих речовин у водні об’єкти Дніпровською та Деснянською водопровідними станціями здійснюється згідно з дозволом на спеціальне водокористування для ПрАТ «АК «Київводоканал» від 23.07.2020 року № 45/КІ/49д-20 та затвердженими гранично допустимими скидами (ГДС). Досягнення нормативів ГДС (концентрації забруднюючих речовин, обсяги скиду забруднюючих речовин у водні об’єкти)  можливе лише при введені в експлуатацію станцій зневоднення осадів на Дніпровській та Деснянській водопровідних станціях.

За 2022 рік обсяги скиду зворотних вод, забруднюючих речовин по Дніпровській та Деснянській водопровідних станціях і Бортницькій станції аерації були наступними:

 № з/п

Підрозділ

Обсяг зворотних вод,  тис м3

Маса забруднюючих речовин, тонн

1

Дніпровська

водопровідна станція

3987,0

678,2

2

Деснянська

водопровідна станція

11230,5

2422,1

3

Бортницька станція аерації

212456,9

45 356,9

         На сьогодні якість питної води централізованої системи водопостачання м. Києва за санітарно-токсикологічними, органолептичними та фізико-хімічними показниками контролюється відповідно до Державних санітарних норм і правил «Показники безпечності та окремі показники якості питної води в умовах воєнного стану та надзвичайних ситуаціях іншого характеру» (далі – ДСанПіН), затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 22.04.2022 № 683, що застосовуються в період воєнного стану, введеного згідно з Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX.

За показниками епідемічної та радіаційної безпеки якість питної води в м. Києві контролюється відповідно до вимог Державних санітарних норм і правил «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною», затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я від 12.05.2010 № 400 (далі – ДСанПіН 2.2.4-171-10).

Якість питної води в централізованої системи господарсько-питного водопостачання міста Київ цілодобово контролюється 3-ма хіміко-бактеріологічними лабораторіями ПрАТ «АК «Київводоканал». Щодоби відбирається та аналізується приблизно 1000 проб води, які контролюються за 22 показниками. Щомісяця якість питної води контролюється за 50 показниками, а у широкому спектрі інгредієнтів питна вода щорічно досліджується за 80 показниками. Контроль за показниками якості питної води здійснюється щодня в 29-ти контрольних точках мереж, 18-х насосних водопровідних станціях.

 

За результатами лабораторних досліджень хіміко-бактеріологічних лабораторій Товариства якість питної води в м.Києві відповідає чинним нормативним вимогам.

Фахівці Товариства постійно працюють у напрямі поліпшення якості питної води. Досвід показує реальну можливість поліпшення якості питної води за рядом основних показників завдяки універсальності традиційних технологічних прийомів підготовки питної води. До таких технологій в першу чергу належать коагулювання і подальше освітлення води. Для оптимізації процесу реагентної обробки води фахівці Товариства проводили пошук нових реагентів для визначення більш ефективних зразків.

Також Товариство працює в напрямі повної заміни рідкого хлору в процесі знезараження питної води. Оскільки всі артезіанські насосні станції знаходяться в міській забудові і заміна хлордозуючого обладнання для знезараження води на більш екологічно-безпечне є пріоритетним напрямом у технічному й технологічному переоснащенні господарства. На сьогодні Товариством уже впроваджено на 14 артезіанських насосних станціях технології знезараження питної води гіпохлоритом натрію.

Для знезараження питної води на Деснянській водопровідній станції застосовується хлор-аміачний метод знезараження. Рідкій хлор є отруйною речовиною. Транспортування та зберігання хлору може мати потенційну екологічну загрозу.

На Дніпровській водопровідній станції було впроваджено технологію знезараження питної води діоксидом хлору, який виробляється за допомогою хлориту натрію та соляної кислоти.

Очисні споруди Бортницької станції аерації були запроектовані в 50-х роках минулого століття. За існуючими на той час нормами, розрахунок проводився з метою забезпечення в очищеній стічній воді нормативних концентрацій забруднюючих речовин тільки за 3 показниками – завислі речовини, БСК20 (біологічне споживання кисню) та вміст розчиненого кисню. Фактично, очисні споруди повинні були видаляти із стічних вод тільки нерозчинені речовини та органічні забруднення. Всі блоки очистки стічних вод мають однакові технологічні схеми.

З 1965 року, коли був запущений в роботу I блок очисних споруд, і до сьогоднішнього дня ніяких суттєвих змін в технологічні схеми очистки стічних вод не вносилося.

Наразі, для Бортницької станції аерації визначено 12 основних показників якості очищених зворотних вод (завислі речовини, хлориди, сульфати,  БСК5,  ХСК,  фосфати, азот амонійний, нітрити, нітрати, залізо, нафтопродукти, СПАР (поверхнево-активні речовини) відповідно до нормативів гранично допустимого скиду (ГДС) речовин у Канівське водосховище із зворотними водами Бортницької станції аерації, які входять до складу Дозволу на спеціальне водокористування для ПрАТ «АК «Київводоканал» від 23.07.20 року №45/КІ/49д-20 (затверджені і узгодженні з терміном дії – з 23.07.20 року до 23.07.2023 року).

Найбільшою проблемою при очищенні стічних вод на очисних спорудах БСА є біогенні елементи (сполуки азоту та фосфору – азот амонійний, нітрити, нітрати) на досягнення яких очисні споруди не запроектовані, а вимоги до них стають більш жорсткими з кожним роком. Досягати якісного очищення за цими показниками на існуючих спорудах, фактично, можливо лише завдяки задіянню в роботу всіх технологічних споруд, підвищеними витратами повітря на біологічну очистку (і, як наслідок – значним збільшенням споживання електроенергії). Таким чином, при проектній потужності 3-х блоків станції 1,8 млн. м3/добу, її теперішня фактична потужність (600-800 тис. м3/добу) є максимальною при якій можливо забезпечувати нормативне очищення стічних вод.

Таким чином, найголовнішим завданням на сьогодні є впровадження проекту повної реконструкції станції з заміною технологічних споруд очищення стічних вод на сучасні та впровадженням нової технологічної лінії обробки та утилізації осадів стічних вод. В разі неприйняття термінових заходів, ситуація буде ще більше погіршуватися і призведе, в остаточному підсумку, до скиду неочищених стоків міста в р. Дніпро і виникненню екологічної катастрофи не тільки українського, а й європейського масштабу.

ПрАТ «АК «Київводоканал», виступає Замовником по проекту «Реконструкція споруд очистки стічних каналізаційних вод та будівництва технологічної лінії по обробці та утилізації осадів Бортницької станції аерації» (далі – проект), що реалізується відповідно до норм Закону України  «Про ратифікацію Договору (у формі обміну нотами) між Урядом України та Урядом Японії про надання кредиту для реалізації проекту модернізації Бортницької станції очистки стічних вод у рамках  реалізації проекту» від 26 вересня 2015 року № 664-VIII.

 

Проектом передбачено використання сучасних та ефективних технологічних схем очищення стічних вод, що мають широке впровадження на очисних спорудах великих міст Європи та світу.

Основною причиною забруднення стічних вод є скид забруднених комунально – побутових і промислових стічних вод безпосередньо у систему міської каналізації. Для переважної більшості підприємств промисловості скид забруднюючих речовин істотно перевищує встановлений рівень Допустимих концентрацій (ДК).

Кількість перевищень ДК

Рік

Кількість підприємств

Кількість підприємств з перевищенням ДК

2022

7250

895

Більша частина каналізаційних мереж потребує заміни або капітального ремонту. Часті пориви каналізаційних колекторів є постійним джерелом небезпечного забруднення навколишнього природного середовища.

З метою запобігання псування обладнання систем водовідведення та безперебійної в мережах регламентних норм роботи споруд очищення стічних вод та обробки осадів і гарантування, що скиди стічних вод з очисних споруд не спричинять згубного впливу на навколишнє природне середовище, розроблені Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення від 01.12.2017 №316, які зареєстровані в Міністерстві юстиції України від 15.01.2018 №56/31508. Для забезпечення контролю за досягненням нормативних вимог за скиданням стічних вод до міської каналізаційної мережі м. Києва на місцевому рівні розробляються  «Правила приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва» (далі – Правила).

Контроль за дотриманням нормативних вимог за скидом стічних вод до міської каналізаційної мережі здійснює Департамент екологічного нагляду ПрАТ«АК «Київводоканал» (ДЕН), який при виконанні своїх функцій, керується Правилами приймання стічних вод абонентів у систему каналізації м. Києва затверджені виконавчим органом Київської міської ради (КМДА) від 21.10.2011 №1879, ДЕН постійно виявляє випадки, коли абоненти (підприємства різних галузей промисловості та різних видів діяльності) скидають у міську каналізацію жири, відпрацьовані нафтопродукти, інші заборонені до скиду речовини, допускають значні перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин, що іноді призводить до зупинення роботи каналізаційних насосних станцій.

Кількість підприємств на обліку ДЕН та виявлені порушення

Рік

На обліку підприємств

Обстежено підприємств

Виявлені порушення

та наданні приписи

2022

7250

3388

5671

         В останні десятиріччя в стічних водах, що надходять на очищення, концентрації сполук азоту та фосфору різко зросли. Якщо, в середині 90-х років минулого століття вони становили 15-20 мг/л (по азоту амонійному) та 6-8 мг/л (по фосфатах), то на сьогоднішній день вказані показники сягають 50 та 30 мг/л, відповідно.

Якість стічних вод за 2022 рік

Рік

Найменування забруднюючих речовин

Якість стічних вод, що надходять на очисні споруди БСА

Якість очищених стічних вод на виході з очисних споруд БСА

 2022

Азот амонійний, мг/дм3

48,1

7,27

Фосфати, мг/дм3

19,84

6,79

ХСК, мг/дм3

792

82,4

Завислі речовини, мг/дм3

406

18,8

За результатами лабораторних досліджень якість очищених зворотних стічних вод, що скидаються у р. Дніпро, відповідала встановленим ГДС.

Отже, для запобігання порушень у роботі мереж і споруд каналізації, підвищення рівня безпеки їх експлуатації та забезпечення охорони навколишнього природного середовища від забруднення скидами стічних вод підприємств залежить від успішності співпраці та порозуміння виробників, споживачів та органів місцевого самоврядування.

 

Енергоспоживання, заходи з підвищення енергоефективності та енергозбереження

 

  1. Електроенергія:

-      Закуплено на ринку (ОРЕ) - 62,985 млн кВт*год;

-      Закуплено у ТОВ «КЕП» - 178,354 млн кВт*год;

-      Закуплено у ТОВ «КОЕК» - 845,613 тис кВт*год;

-      Закуплено у АТ «Укрзалізниця» - 149,287 тис кВт*год.

-      загальне споживання по Товариству - 224,773 млн кВт*год;

-      загальне нормоване споживання по ДЕВГ - 125,342 млн кВт*год;

по ДЕКГ - 116,590 млн кВт*год;

-      фактичні питомі витрати по ДЕВГ - 673,67 кВт/тис м3 (план - 683,9 кВт/тис м3);

по ДЕКГ - 548,77 кВт/тис м3 (план - 599,9 кВт/тис м3).

  1. Графіки ППР:

-      кількість ремонтів власними силами (план/факт) по ДЕВГ - 6842/5973 од.обл. виконання: 87,3%; витрати людино-годин - 41075,13/32145,6 люд./год. виконання: 78,26 %

по ДЕКГ - 2817/2848 од.обл. виконання: 101,1%;

витрати людино-годин -50058,48/50605,68 люд./год. виконання: 101,09 %

-      кількість ремонтів господарським способом (план/факт) по ДЕВГ -2732/2065 од.обл. виконання: 75,59%;

витрати людино-годин - 109432,57/73189,54 люд./год. виконання 66,88 % по ДЕКГ - 2187/569 од.обл. виконання: 26,02 %;

витрати людино-годин - 48995,66/23083,47люд./год. виконання: 47,11 %

  1. Заходи:

-      впровадження АСКОЕ (АСЗД);

-      діяльність щодо впровадження геоінформаційної системи (ГІС) підсистеми «Енергозабезпечення»;

-      концепція щодо диспетчеризації енергетичних об’єктів.

 

 

РОЗДІЛ 5 Соціальні аспекти та кадрова політика

Загальна кількість працівників та частка жінок на керівних посадах.

Загальна чисельність працівників станом на 01.01.2023р. становить 6561 особа, з них жінок - 2702 особи, частка жінок на керівних посадах становить - 7,99 % (або 216 осіб); станом на 01.01.2022р. загальна чисельність працівників становила - 6577 осіб, з них жінок - 2749 осіб, частка жінок на керівних посадах становила - 7,68% (або 211 осіб).

Заохочення (мотивація) працівників.

За сумлінне виконання обов’язків, ініціативу, довголітню і бездоганну роботу, значні трудові досягнення в Товаристві застосовуються такі заходи заохочення: оголошення подяки, нагородження почесною грамотою, почесною відзнакою «Заслужений працівник ПрАТ «АК «Київводоканал». Зокрема, в 2022 році до заохочення вищезазначеними нагородами було представлено - 97 осіб, в 2021 році - 278 осіб.

Навчання та освіта персоналу.

У відповідності до чинного законодавства України та відповідно до програм навчання працівників, в Товаристві систематично здійснюється робота по навчанню та розвитку персоналу. Зокрема, у 2022 році: проведено навчання та підвищення кваліфікації різних категорій персоналу - 608 осіб, у 2021 році - 1658 осіб.

Підвищено кваліфікаційні розряди робітникам в тому числі за результатами навчання у 2022 році - 54 особам, у 2021 році - 145 особам.

Присвоєно кваліфікаційні категорії інженерно-технічним працівникам, у 2022 році - 85 особам, у 2021 році - 120 особам.

Витрати на навчання у 2022 році становили - 861153,78 грн., у 2021 році- 1539202,57 грн.

Освітній рівень працівників становить:

Повну вищу освіту мають - 2168 осіб, неповну вищу - 1067 осіб, професійно-технічну - 1152 особи, повну загальну середню - 2055 осіб, базову середню - 119 осіб.

Інше

Здійснено страхування робітників за кошти Товариства у 2022 році - 4076 осіб, у 2021 році - 4206 осіб.

 

Інформація про стан охорони праці та травматизму по
ПрАТ «АК«Київводоканал» за 2022 рік

№ з/п

Найменування

За 2022р.

1.

Кількість працюючих всього:

6561

у т.ч. жінок

2701

2.

Кількість потерпілих від нещасних випадків

 

на виробництві

5

3.

Кількість потерпілих від нещасних випадків

 

не пов'язаних з виробництвом

23

4.

Витрати на заходи з охорони праці з усіх джерел фінансування (гри)

-

5.

Заходи поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища, їх виконання

Розроблені та виконуються

6.

Наявність у колдоговорі розділу "Охорона праці"

Наявний

7.

Проведення навчання та перевірки знань охорони праці (кількість атестованих всього):

3391

- у т.ч. посадових осіб

747

 

- по професіям, пов'язаних з підвищеною небезпекою

2460

 

Проведення нарад, оперативного контролю (всього):

 

8.

- щотижневих

369

 

- щомісячних

103

9.

Кількість проведених семінарів з охорони праці

1

10.

Кількість уразливих місць, які не відповідають безпечним умовам праці

-

 

Розроблено та переглянуто інструкцій (всього):

345

11.

- у т.ч. з охорони праці

177

 

- посадових

235

12.

Кількість проведених перевірок в структурних підрозділах з питань охорони праці

239

13.

Кількість працівників, яким поліпшено умови праці

-

14.

Кількість проведених медоглядів

2081

15.

Забезпеченість працюючих спецодягом, спецвзуттям, 313 (%)

100%

16.

Кількість працівників, які виконують роботу з підвищеною небезпекою

3306

17.

Кількість працюючих у шкідливих умовах праці

3021

18.

Кількість робочих місць, які підлягають атестації:

438

- з них атестовано

101

19.

Наявність системи управління охорони праці (положення та номер наказу про затвердження)

Наявна

20.

Створення комісії з охорони праці

Створено

21.

Функціонування кабінету по охороні праці

Функціонує

22.

Кількість придбаної нормативно-технічної документації та літератури з охорони праці

244

23.

Наявність служби з охорони праці (кількість працівників)

22

24.

Наявність служби з нагляду за будівлями і спорудами

8

 

Кількість виробничих будівель та споруд, (всього)

840

25.

- у т.ч. потребують ремонту

0

 

- потребують виведення з експлуатації

-

 

Кількість об'єктів на яких:

1

26.

- проведено паспортизацію

192

- проведено обстеження

0

 

- складено реєстр будівель

 

 

 

 

27.

Наявність машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів інших засобів (одиниць) в т.ч.

- потребують ремонту

- потребують виведення з експлуатації

 

 

13859

711

60

28

Проведення паспортизації санітарно-технічного стану робочих місць, підприємств та вжитих заходів щодо приведення їх у відповідність до

нормативно-правових актів з охорони праці

Проводяться санітарно-гігієнічні дослідження факторів виробничого

середовища та трудового процесу на робочих місцях

 

РОЗДІЛ 6. Ризики

Для внутрішнього страхування підприємницьких ризиків є створення та використання на підприємстві резервів (фондів), які створюються, регулюються обліковою політикою суб'єкта господарювання, галузевими стандартами та іншими нормативно-правовими актами.

Резерви зобов'язань та відрахувань - це нефінансові зобов'язання, які визнаються, коли ПрАТ «АК «Київводоканал» (далі – Компанія) має юридичне або конструктивне зобов'язання в результаті минулих подій, існує ймовірність, що для погашення такого зобов'язання потрібно буде вилучити ресурси, а суму цього зобов'язання можна розрахувати з достатнім рівнем точності. Коли існують декілька схожих зобов'язань, імовірність того, що для їх погашення знадобиться відтік грошових коштів, визначається для всього класу таких зобов'язань.

У ПрАТ «АК «Київводоканал» до таких резервів станом на 31.12.2022 можна віднести наступні:

  • резерв під очікувані кредитні збитки (резерв сумнівних боргів) – використовується для погашення безнадійної заборгованості;
  • резерв майбутніх витрат (і платежів);
  • резерви соціальної спрямованості (резерв забезпечення виплат персоналу) – створюються для виплати відпусток, на випадок звільнення персоналу;
  • резерв  за іншими виплатами працівникам (забезпечена пенсійна програма) -  встановлене зобов’язання компенсувати Державному пенсійному фонду України суми додаткових пенсій, виплачуваних деяким категоріям колишніх і діючих працівників.
  • резерви під знецінення запасів;
  • резерв майбутніх витрат на собівартість реалізованої електроенергії.

            Спрощеним підходом до визнання очікуваних кредитних збитків є розрахунок очікуваних кредитних збитків за торговельною дебіторською заборгованістю з використанням матриці забезпечення. Залежно від ситуації Компанія використовує для оцінювання очікуваних кредитних збитків за весь строк дії за фінансовими активами свій власний історичний досвід кредитних збитків за торговельною та іншою дебіторською заборгованістю. Матриця забезпечення визначає ставки забезпечення (коефіцієнти збитку) залежно від кількості днів, що минули з моменту визнання торговельної дебіторської заборгованості простроченою з урахуванням ризику настання дефолту (невиконання зобов'язань).

Забезпечення (резерв майбутніх платежів) визнається тільки якщо виконуються усі умови:

•        компанія має існуюче зобов'язання (юридичне чи конструктивне) внаслідок минулої події;

•        ймовірно, що для виконання зобов'язання буде необхідним вибуття економічних вигід;

•        можна достовірно оцінити суму зобов'язання.

Сума, визнана як забезпечення, має бути найкращою оцінкою видатків, необхідних для погашення існуючого зобов'язання на кінець звітного періоду, за вирахуванням суми очікуваного відшкодування.

При визначенні суми забезпечення Компанія враховує ризики та невизначеності, які неминуче пов'язані з багатьма подіями та обставинами, вплив вартості грошей у часі.

Забезпечення створюються для відшкодування наступних (майбутніх) операційних витрат на виплату відпусток працівникам.

Сума забезпечення витрат на виплату відпусток визначається за обліковою оцінкою грошових ресурсів, необхідних для погашення даного зобов'язання, на дату балансу та включається до складу витрат звітного періоду.

Забезпечення використовуються лише на відшкодування лише тих витрат, для покриття яких вони були створені.

 

Поточні забезпечення та резерви під знецінення ПрАТ «АК «Київводоканал»

Забезпечення виплат персоналу

Відповідно до вимог законодавства України Компанія зобов’язана оплачувати своїм працівникам щорічні відпустки, що розраховуються в залежності від кількості фактичного відпрацьованого часу.

На 31 грудня 2022 року зобов'язання Компанії перед своїми працівниками з оплати відпусток за період, який підлягає оплаті як відпустка, складають 80 760  тис. грн.

 

Зобов`язання   за іншими виплатами працівникам

На 31 грудня 2022 року  зобов’язання Компанії перед своїми працівниками з виплати по закінченню трудової діяльності (виплата пільгової пенсії), складають 1 994  тис. грн.

 

Забезпечення під виконання судових рішень

У складі забезпечень під виконання судових рішень станом на 31 грудня 2022 року визнані  штрафні санкції по судових справах в сумі  4 563  тис. грн. та інше в сумі  3065  тис. грн.

 

Забезпечення  складі у майбутніх витрат на собівартість реалізованої електроенергії станом на 31.12.2022 року, складають 6 154 тис. грн.

 

Резерви на покриття збитків під знецінення

Резерви на покриття збитків під знецінення станом на 31 грудня 2022 року представлені наступним чином:

Запаси                                                                                               19 321 тис. грн                                  

Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги            902 849 тис. грн

Інша поточна дебіторська заборгованість                                     55 010 тис. грн

 

 

РОЗДІЛ 7. Дослідження та інновації

 

I. З метою пошуку способів удосконалення технологій водопідготовки шляхом проведення досліджень, спрямованих на визначення ефективності нових реагентів і технологій, у 2022 році виконано наступні заходи:

1. Для удосконалення технологій очищення та знезараження води на Деснянській водопровідній станції (ДВС) прийнято рішення про необхідність відпрацювати такі технології на пілотній установці для моделювання відповідних технологічних процесів.

З метою підготовки до збірки пілотної установки та відпрацювання на ній технологій очищення і знезараження води на ДВС на замовлення  ПрАТ «АК «Київводоканал» ТОВ «Інститут комунальної інфраструктури» було розроблено можливі технологічні схеми, які мають бути змодельовані за допомогою пілотної установки, виконано оцінку можливості їх впровадження на ДВС, сформовано технічні вимоги до установки, а також розроблено проєкт програми досліджень.

2. Для визначення ефективності технології очищення води ультрафільтраційними мембранами на Дніпровській водопровідній станції була складена і затверджена «Програма випробування технології очищення води р. Дніпро ультрафільтраційними мембранами виробництва компанії «SUEZ» - ZW700B-10072 на пілотній контейнерній установці продуктивністю 6 м3/годину на Дніпровській водопровідній станції ПрАТ «АК «Київводоканал» та змонтовано вказану пілотній установку на станції. У 2022 році завершено перший етап випробування, в рамках якого виконано дослідження за показниками якості та безпечності води річки Дніпро, води після механічного фільтру та після мембранних фільтрів, промивних вод.

         II. Протягом 2022 року на замовлення ПрАТ «АК «Київводоканал»                  ДП «Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут міського господарства» виконано наукову розробку щодо розрахунку поточних і перспективних  індивідуальних технологічних нормативів використання питної води приватного акціонерного товариства «Акціонерна компанія «Київводоканал».

Вказана розробка виконана на основі ґрунтовних досліджень і аналізу систем водопостачання та водовідведення м. Києва, технологічних схем знезараження та очищення води та стічних вод, інших численних виробничих процесів Товариства, в яких використовується питна вода. Вказані розрахунки буде використано Товариством під час підготовки розрахунків собівартості послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, звітності органу ліцензування, отриманні документів дозвільного характеру тощо.

Згодом поточні індивідуальних технологічних нормативів використання питної води ПрАТ «АК «Київводоканал» було затверджено розпорядженням Київської міської військової адміністрації від 10.01.2023 № 11 та встановлено рішенням НКРЕКП від 14.02.2023 № 269.

III. 8 грудня 2022 року рішенням Київської міської ради № 5819/5860 затверджено Схему оптимізації систем водопостачання та водовідведення міста Києва (далі – Схема), наявність якої передбачена низкою нормативно-правових актів. Затвердженою Схемою визначено комплекс перспективних заходів з реконструкції та розвитку цих систем, обсяги і джерела їх фінансування і який стане підґрунтям для формування пропозицій до програми економічного і соціального розвитку міста Києва та інвестиційної програми ПрАТ «АК «Київводоканал».

IV. В рамках виконання інвестиційної програми Товариства на 2022 рік було придбано спектрометр PlasmaQuant 9100 Elite виробництва німецької фірми Analytik Jena, який забезпечить можливість додатково, без залучення інших вимірювальних лабораторій, контролювати вміст таких хімічними елементів у питній воді: берилію, бору, кадмію, кобальту, миш’яку, міді, молібдену, натрію, нікелю, ртуті, свинцю, селену, стронцію, сурми, хрому та цинку.

Згаданими хімічними елементами можливості нового приладу не обмежуються. За його допомогою можна також визначати вміст деяких із тих елементів, які дотепер визначалися рутинними методами, як правило, більш трудомісткими. Це стосується вимірювань концентрації у воді таких елементів як алюміній, залізо, кальцій, магній, кремній і марганець. Додатковим «бонусом» є можливість визначання сумарного вмісту у воді ізотопів урану.

V. Для підвищення обізнаності працівників ПрАТ «АК «Київводоканал» про інноваційні технології, обладнання, устаткування, матеріали, призначені для використання у водопровідному та каналізаційному господарстві, протягом 2022 року було проведено 7 зустрічей фахівців Товариства з представниками організацій, підприємств, компаній, якими надано відповідні інформаційні та презентаційні матеріали.

 

РОЗДІЛ 8. Перспективи розвитку

В рамках Програми економічного і соціального розвитку м. Києва на 2023 рік затверджено асигнування по наступним об’єктам:

Об’єкт

Кошторисна вартість, тис. грн

Профінансовано на 01.01.2023, тис. грн

Програма 2023 року, тис. грн

Примітки

Реконструкція споруд першої черги Бортницької станції аерації на вул. Колекторній 1-а в Дарницькому районі м. Києва.» (Коригування) «І черга будівництва. Насосна станція першого підйому

694 525,668

546 175,579

140 692,9

Продовжується виконання будівельних робіт у сповільненому режимі. У лютому 2023 року прийнято акти виконаних будівельних робіт на 0,9 млн грн

Реконструкція каналізаційного колектора Д=800-900-2000 мм по вул. Вербовій на ділянці від камери гасіння напірних колекторів КНС «Ленінська кузня» до КНС «Оболонь» в Оболонському районі м. Києва

209 310,931

45 969,718

90 000,0

Роботи тимчасово призупинені до вирішення питання розрахунку за виконані роботи у 2022 році. У лютому здійснено замовлення коштів для здійснення розрахунку за виконані роботи у 2022 році у сумі 9,5 млн грн

Реконструкція дамби мулового поля № 3 Бортницької станції аерації на території Гнідинської сільської ради Бориспільського району, Київської області

295 648,0

4 085,764

11 360,9

Продовжується розробка проєктної документації. У лютому здійснено замовлення коштів для здійснення розрахунку за виконані роботи у 2022 році у сумі 0,2 млн грн

Реконструкція об’єкта з водопостачання ПрАТ «АК «Київводоканал»

72 425,165

64 849,537

7 575,628

Продовжується виконання будівельних робіт

У січні-лютому 2023 року Управлінням здійснювалося відкриття асигнування на 2023 рік (підготовка додаткових угод, титулів, планів асигнувань, реєстрація додаткових угод в Головному управлінні Державної казначейської служби України у м. Києві та ін.)

Крім того Товариство у 2022 році звернулося до Господарського суду м. Києва з позовною заявою від 25.07.2022 № 1991/12/36/02-22 про стягнення невикористаної суми авансового платежу з ТОВ «НАТЕКО ЕНЕРГО МОНТАЖ» у частині незакритого авансового платежу по договору від 26.12.2021 № 261Д на виконання будівельних робіт на об’єкті «Реконструкція дюкерних переходів через р. Дніпро» розміром 3,3 млн грн (Ухвала про відкриття провадження у справі № 910/6490/22 від 22.08.2022, https://reyestr.court.gov.ua/Review/105860765). Засідання з розгляду судової справи відбулося 16.02.2023, проте оскільки ТОВ «НАТЕКО ЕНЕРГО МОНТАЖ» 15.02.2023 було надано до суду додаткові документи, у вказаному засіданні оголошено перерву до 16.03.2023.

В рамках Інвестиційної програми Товариства (далі – ІП) на 2022 рік прийнято актів виконаних робіт на 17,1 млн грн, а саме:

ü 0,3 млн грн по об’єкту «Технічне переоснащення КНС «Правобережна» за адресою: вул. Промислова, 5/7 у Голосіївському районі м. Києва» – розробка проєктної документації виконується відповідно до графіку;

ü 12,0 млн грн по об’єкту «Реконструкція НВС ІІ-го підйому «Дарницька» Деснянської водопровідної станції по просп. Алішера Навої, 1-а у Дніпровському районі м. Києва» часткове закриття авансового платежу наданого в рамках ІП на 2021 рік – будівельні роботи на об’єкті виконуються відповідно до графіку;

ü 4,8 млн грн по об’єкту «Реконструкція каналізаційної мережі Д=200 мм по вул. Жуковського на ділянці від вул. Гвардійської до вул. Васильківської в Голосіївському районі м. Києва» з яких 1,6 млн грн закриття авансового платежу – будівельні роботи на об’єкті виконуються відповідно до графіку.

Крім того Управлінням визначено генеральну підрядну організацію та укладено договір для виконання робіт з розробки проєктної документації по об’єкту «Реконструкція насосної станції першого підйому за адресою вул. Деснянська, 1 у Деснянському районі міста Києва».

Також Управлінням підготовлено наказ про передачу технічного переоснащення з балансу головного офісу на баланс департаменту експлуатації каналізаційного господарства по об’єкту «Технічне переоснащення РУ-10кВ та РУ-0,4 кВ ТП-1842 каналізаційної насосної станції «Мишоловка» за адресою вул. Столичне шосе, 13 в Голосіївському районі м. Києва» роботи по якому завершено у грудні 2022 року.

Також Наразі продовжується виконання будівельних робіт на об’єкту «Реконструкція водопровідної мережі Д=500 мм по вул. Автозаводській від вул. Дубровицької до вул. Резервної в Оболонському районі м. Києва».

У свою чергу зазначаємо, що в Управлінні прийнято актів на 4,1 млн грн для закриття авансового платежу наданого у 2022 році, а також надано наступний авансовий платіж у сумі 4,3 млн грн по об’єкту «Реконструкція каналізаційного колектора, в рамках «Ліквідації аварійної ситуації, яка склалася на Голосіївському каналізаційному колекторі у Голосіївському районі м. Києва», який фінансується за рахунок коштів резервного фонду бюджету міста Києва.

 

Перспективи Розвитку в частині роботи Розрахункового департаменту:

  1. Інформування населення про важливість відповідального ставлення до водопостачання та водовідведення, особливо під час війни.
  2. Оптимізація робочих процесів під час воєнного стану: відмова від паперових квитанцій, паперових звітів, дистанційне обслуговування споживачів.
  3. 100% обладнання комерційними приладами обліку споживачів та переведення будинків на дистанційне зняття показників.
  4. Зменшення дебіторської заборгованості: збільшення договорів реструктуризації боргу, активізація претензійно-позовної роботи.

 

 

РОЗДІЛ 9. Корпоративне управління

 

У Товаристві розроблений власний Кодекс корпоративного управління, яким керується емітент. Кодекс корпоративного управління затверджений рішенням позачергових загальних зборів акціонерів Товариства 20 грудня 2010 року (протокол б/н).

 

Текст власного Кодексу корпоративного управління у публічному доступі не перебуває. Товариство не застосовує інші кодекси корпоративного управління (фондових бірж, об’єднань юридичних осіб). Товариство застосовує всі положення власного Кодексу корпоративного управління.

 

У звітному періоді відбулись одні збори акціонерів, а саме річні загальні збори акціонерів Товариства. Протокол зборів № 1/22 від 15 грудня 2022 року.

Кворум зборів 97,226347% від загальної кількості голосуючих акцій Товариства.

 

На річних зборах акціонерів було прийнято наступні рішення:

-         розглянуто звіти Наглядової ради, Ревізійної комісії, зовнішнього аудитора за результатами діяльності, та за наслідками їх розгляду всі звіти затверджено;

-         затверджено фінансову звітність Товариства, розподіл прибутку.